A Volkswagen-csoport 2026 harmadik negyedévében már minden nyolcadik eladott autója tisztán elektromos volt, miközben a konszern teljes értékesítése meredeken zuhant. A 12,7 százalékos elektromos részesedés mögött ugyanakkor két egészen eltérő világ áll. Európában közel 20 százalékkal nőtt a villanyautók forgalma, az Egyesült Államokban viszont gyakorlatilag összeomlott, Kínában pedig közel harmadával esett vissza. A német autóipari óriás ennek ellenére optimistán tekint a következő hónapokra, és a rendelésállománya alapján ez nem is alaptalan.
A friss negyedéves statisztika szerint a Volkswagen-csoport július és szeptember között világszerte 240 200 tisztán elektromos járművet (BEV) adott át vásárlóinak, ami 4,7 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához képest. Ez önmagában rosszul hangzik, de a teljes képben más jelentést kap. A csoport összesített, minden hajtáslánctípust magában foglaló értékesítése ugyanis ennél jóval nagyobb mértékben, 14,3 százalékkal esett vissza, körülbelül 1 885 300 darabra. Mivel a villanyautók eladásai kevésbé zuhantak, mint a teljes piac, az arányuk nőtt.
A Volkswagen villanyautó-eladásai Európában szárnyalnak, máshol zuhannak
A Volkswagen-csoport versenyképessége egyre komolyabb kihívásokkal néz szembe, ám a gondok nem Európában jelentkeznek, hanem az azon kívüli piacokon. Az öreg kontinensen a konszern továbbra is piacvezető a tisztán elektromos autók szegmensében: a harmadik negyedévben 209 100 villanyautót értékesített itt, ami 19,6 százalékos növekedés az egy évvel korábbi 174 800 darabhoz képest. Ráadásul a tisztán elektromos modellek részesedése a csoport európai értékesítésén belül az év első kilenc hónapjában 18 százalékról 20 százalékra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy Európában már minden ötödik leszállított Volkswagen-csoportos jármű akkumulátoros elektromos hajtású.
Az európai dominancia mértékét jól mutatja egy egyszerű arányszám. Számítások szerint a harmadik negyedévben a csoport globális villanyautó-eladásainak közel 87 százaléka Európában valósult meg, miközben egy évvel korábban ez az arány még csak 69 százalék körül volt. Ezzel párhuzamosan az Európán kívüli BEV-értékesítés a 2025 harmadik negyedévi 77 300 darabról 31 100 darabra esett, ami nagyjából 60 százalékos visszaesés. A Volkswagen villanyautó-üzlete tehát egyre inkább egyetlen régióra támaszkodik.
Az év első kilenc hónapjának adatai még egyértelműbbé teszik a tendenciát. A Volkswagen-csoport 2026 januárja és szeptembere között világszerte 678 700 tisztán elektromos járművet szállított le, 5,4 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Európában ugyanakkor 12,1 százalékos növekedést könyveltek el, a többi régióban viszont jelentős veszteségeket.
A teljes, minden hajtáslánctípust figyelembe vevő értékesítésben a csoport csak néhány régióban tudott növekedni. Dél-Amerikában 4 százalékkal, Nyugat-Európában 1 százalékkal, Közép- és Kelet-Európában pedig 5 százalékkal nőttek az eladások. Ezek az eredmények azonban nem tudták ellensúlyozni az észak-amerikai 4 százalékos visszaesést, és különösen nem a kínai piac 30 százalékos zuhanását. Az első kilenc hónapban a csoport összesen 6,01 millió járművet adott el világszerte, ami 9 százalékos csökkenés, a tisztán elektromos modellek részesedése pedig ebben az időszakban 11,3 százalék volt.
| Régió | 2026. III. n.év | 2025. III. n.év | Változás | 2026. I–IX. hó | 2025. I–IX. hó | Változás |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Európa | 209 100 | 174 800 | +19,6% | 586 100 | 522 700 | +12,1% |
| Egyesült Államok | 5 100 | 37 400 | −86,4% | 14 900 | 68 700 | −78,4% |
| Kína | 18 000 | 25 800 | −30,1% | 48 900 | 85 100 | −42,5% |
| Világ többi része | 8 100 | 14 100 | −43,0% | 28 800 | 41 100 | −30,0% |
| Világszerte | 240 200 | 252 100 | −4,7% | 678 700 | 717 700 | −5,4% |
Amerikában összeomlott a piac, Kínában lassul a zuhanás
A legdrámaibb számok az Egyesült Államokból érkeztek. A Volkswagen-csoport ott a harmadik negyedévben mindössze 5 100 tisztán elektromos autót adott el, szemben az egy évvel korábbi 37 400 darabbal, ami 86,4 százalékos zuhanás. Az első kilenc hónapban az amerikai kiszállítások 68 700 darabról 14 900-ra, vagyis 78 százalékkal estek vissza, és a csökkenés üteme a harmadik negyedévben tovább gyorsult.
A háttérben elsősorban a politikai környezet változása áll. Az amerikai villanyautó-piac az állami támogatási programok megszűnését követően jelentősen zsugorodott, a továbbra is érvényben lévő importvámok pedig tovább nehezítik a Volkswagen helyzetét. A támogatások kivezetése tehát nem csak lassította a piacot, hanem a csoport amerikai villanyautó-üzletét a korábbi méretének töredékére szűkítette.
Kínában valamivel árnyaltabb a kép. A harmadik negyedévben a csoport tisztán elektromos eladásai 30,1 százalékkal, 25 800-ról 18 000 darabra csökkentek, a kilenc hónapos visszaesés pedig 42,5 százalék. Az egyetlen kedvező fejlemény, hogy a zuhanás üteme az év első feléhez képest mérséklődött. A Volkswagen azt hangsúlyozza, hogy a kifejezetten helyben, a kínai vásárlóknak fejlesztett új villanyautóinak köszönhetően már pozitív jeleket lát, annak ellenére, hogy a teljes kínai autópiac jelentősen visszaesett. A világ többi részén ugyanakkor 43 százalékkal, 8 100 darabra estek a negyedéves BEV-eladások.

A Škoda már a Volkswagen nyakán liheg
A márkák szerinti bontás talán még a regionális adatoknál is beszédesebb, mert jól látszik belőle, mennyire eltérően teljesítenek a csoport egyes gyártói. A Volkswagen személyautó-márka tisztán elektromos eladásai a harmadik negyedévben 22,4 százalékkal, 95 200-ról 73 900 darabra csökkentek, az Audi pedig 21,5 százalékos visszaesést könyvelt el, 62 000 helyett 48 700 villanyautóval. A Porsche ezzel szemben fordulatot hozott: az év első felében még 31 százalékos mínuszt mutatott, a harmadik negyedévben azonban már 2,5 százalékos növekedést ért el, 15 100 darabbal.
A csoport villanyautó-értékesítésének legfontosabb növekedési motorja egyértelműen a Škoda. A cseh márka a harmadik negyedévben 30 százalékkal több, összesen 59 300 tisztán elektromos autót adott el, mint egy évvel korábban, az első kilenc hónapban pedig 41,3 százalékos növekedéssel 167 400 darabig jutott. Ennek nyomán a Volkswagen és a Škoda közötti különbség drámaian beszűkült. Az egy évvel korábbi nagyjából 50 ezer darabos (pontosan 49 600-as) hátrány a harmadik negyedévre 14 600 darabra olvadt. Ha ez az ütem kitart, a csoporton belüli rangsor élén akár őrségváltás is jöhet.
A Škoda sikere ráadásul rendkívül koncentrált. Szintén jól teljesített a SEAT/CUPRA, amely 25,5 százalékkal, 24 800 darabra növelte negyedéves BEV-eladásait, valamint a Volkswagen Haszonjárművek, amely 25,9 százalékos bővüléssel 17 700 villanyautót adott át. A Volkswagent, a Škodát, a SEAT/CUPRA-t és a haszonjárműveket tömörítő Core márkacsoport összességében 0,6 százalékkal, 175 700 darabra nőtt, ami a csoport negyedéves villanyautó-eladásainak mintegy 73 százaléka.
A nehézgépjárműveket gyártó TRATON-csoportnál a darabszámok még kicsik, de a trend vegyes. A harmadik negyedévben összesen nagyjából 800 elektromos haszonjárművet adtak el, ami 4,9 százalékos csökkenés. A Scania 55,3 százalékkal, a MAN 32,3 százalékkal nőtt, az amerikai International viszont 72,2 százalékot esett. A kilenc hónapos adatok alapján a TRATON villanyautó-eladásai 29,2 százalékkal, 2 700 darabra bővültek.
Ezek voltak a csoport legkelendőbb villanyautói
A Volkswagen az első kilenc hónap adatai alapján nyilvánosságra hozta a legnagyobb darabszámban értékesített tisztán elektromos modelljeinek listáját is. A rangsor élén a Škoda Elroq áll, és a dobogón két Škoda is helyet kapott:
- Škoda Elroq – 92 200 darab
- Volkswagen ID.4 / ID.5 – 81 900 darab
- Škoda Enyaq (Coupé változattal együtt) – 72 700 darab
- Volkswagen ID.3 – 61 100 darab
- Audi Q6 e-tron (SUV/Sportback) – 50 400 darab
- Volkswagen ID.7 (Tourer változattal együtt) – 47 500 darab
- Audi Q4 e-tron (SUV/Sportback) – 47 000 darab
- Volkswagen ID. Buzz (Cargo változattal együtt) – 42 000 darab
- CUPRA Born – 29 000 darab
- Audi A6 e-tron (Avant/Sportback) – 27 600 darab
A négy legnépszerűbb modell sorrendje nem változott a nyáron közzétett féléves jelentéshez képest. Az Audi Q4 e-tron ugyanakkor a hetedik helyre csúszott vissza, miközben az Audi Q6 e-tron és a Volkswagen ID.7 egy-egy pozícióval előrébb lépett. Érdemes kiemelni, hogy a listavezető Elroq önmagában több mint 10 ezer darabbal előzi meg a második helyezett Volkswagen ID.4 / ID.5 párost, ami jól mutatja, mekkora sikert hozott a Škodának a kompaktabb, megfizethetőbb elektromos SUV.
Egyre többen választják a konnektoros hibrideket
A visszafogott villanyautó-számok mellett kedvező fejlemény a Volkswagen számára, hogy a konnektoros hibrid (PHEV) modellek értékesítése jelentősen nőtt. A vállalat ebbe a kategóriába sorolja a hatótávnövelő benzinmotorral felszerelt elektromos járműveket (EREV) is. 2026 első kilenc hónapjában a két kategória együttes értékesítése 23 százalékkal, 368 000 darabra emelkedett, ami a csoport teljes eladásainak 6,1 százaléka.
Kínában a részben vagy teljesen elektromos hajtású járművek kiszállításai a harmadik negyedévben állítólag mintegy 30 százalékkal nőttek éves összevetésben. A Volkswagen ugyanakkor nem közölt pontos darabszámokat, így egyelőre nem állapítható meg, mekkora tényleges súlya volt ennek a növekedésnek. Érdekesség, hogy a csoport első hatótávnövelős elektromos modellje, az ID. ERA 9X is kifejezetten a kínai piacra készült, ami jól jelzi, hogy a Volkswagen ott a helyi vásárlói igényekhez igazítja a hajtáslánc-stratégiáját.
A rendelésekben már közel 40 százalék az elektromos arány
A viszonylag kedvezőtlen összesített eredmények ellenére a Volkswagen arra számít, hogy a villanyautók iránti kereslet a közeljövőben ismét erősödik, és ezt a rendelési adatok alá is támasztják. A vállalat közlése szerint Európában a tisztán elektromos modellek rendelésállománya több mint 60 százalékkal nőtt. A nemrég bemutatott, megfizethetőbb elektromos városi modellekből álló Electric Urban Car Family iránt is nagy az érdeklődés: a Volkswagen ID. Polo, az ID. Cross, a Škoda Epiq és a CUPRA Raval modellekre a gyártó szerint már közel 150 000 megrendelés érkezett.
A teljes modellkínálatot és valamennyi hajtáslánctípust figyelembe véve a csoport rendelésfelvétele 2026 első három negyedévében 4 százalékkal emelkedett. A Volkswagen szerint különösen biztató, hogy a rendelésállományon belül a tisztán elektromos modellek részesedése már megközelíti a 40 százalékot. Ez arra utal, hogy a következő negyedévek értékesítési statisztikáiban a villanyautók a mostaninál jóval nagyobb arányt képviselhetnek. A 12,7 százalékos globális részesedés ugyanis versenytársi összevetésben még viszonylag alacsonynak számít: a Mercedes-Benz személyautó-üzletágánál ugyanebben az időszakban már minden hatodik új autó tisztán elektromos volt, ami 16,8 százalékos arányt jelent.
Martin Sander, a Volkswagen-csoport kibővített igazgatótanácsának értékesítésért felelős tagja így értékelte az eredményeket: „A továbbra is kihívásokkal teli piaci környezetben a Volkswagen-csoport az év első kilenc hónapjában összességében stabilan tudta tartani a Kínán kívüli kiszállításait. Dél-Amerikában és Európában növekedést értünk el. Hazai piacunkon az elektromos autók iránti kereslet jelentős felgyorsulását tapasztaljuk. Ennek legfontosabb okai a jelenleg magas üzemanyagárak, valamint a belépő szintű modellek egyre szélesebb választéka. […] Összességében Európában minden ötödik általunk leszállított jármű tisztán elektromos, a rendelésállományunkban pedig ez az arány már megközelíti a 40 százalékot.”
Sander arra is felhívta a figyelmet, hogy a kínai autópiac jelentős visszaesése nem kizárólag a Volkswagen-csoportot sújtja, hanem az egész autóipar számára kihívást jelent. A harmadik negyedéves adatokból kirajzolódó kép így kettős. A Volkswagen villanyautó-stratégiája Európában működik, és a Škoda, valamint a megfizethető városi modellek révén itt még gyorsulhat is, a konszern globális elektromos jövője viszont egyre inkább egyetlen kontinens teljesítményén múlik.
Kövesd az e-cars.hu-t a Facebookon is, további tartalmakért! ›














