A Mitsubishi következő generációs, tisztán elektromos Eclipse Crossa a jelenlegi tervek szerint nem is Franciaországban, hanem Spanyolországban gördül majd le a gyártósorról – méghozzá egy olyan platformon, amely akár 750 kilométeres WLTP-hatótávot is ígér. A Renault ugyanis a hírek szerint 2028-tól a palenciai üzemét három elektromos szabadidő-autó gyártási központjává alakítja át, és ebbe a körbe a saját modelljei, a Rafale és a Scenic mellett a Mitsubishi Eclipse Cross elektromos utódja is bekerül. Ez a lépés nemcsak egy gyártási logisztikai döntés, hanem annak is a jele, hogy a Renault–Nissan–Mitsubishi szövetségen belül a francia márka egyre inkább saját technológiai bázisára építi a szövetséges gyártók elektromos jövőjét is.
Mit árult el a spanyol sajtó a palenciai tervekről?
A spanyol La Tribuna de Automoción iparági forrásokra hivatkozva számolt be arról, hogy az új Renault Rafale sorozatgyártása már 2028 júniusában elindulhat a palenciai üzemben. Ezt követheti 2029 áprilisában az új Renault Scenic, majd 2029 júliusában gördülhetnek le a gyártósorról a következő generációs, akkumulátoros elektromos Mitsubishi Eclipse Cross első példányai is. A jelenlegi elektromos Eclipse Cross ezzel szemben 2025 vége óta a franciaországi Douai üzemben készül, a Scenickel közösen – vagyis a most szivárgott tervek szerint mindkét modell elhagyná ezt a gyárat, és átköltözne Spanyolországba. A három elektromos SUV egy helyre koncentrálásával a Renault a vállalat úgynevezett „Ötödik Spanyol Ipari Tervének” részeként egyetlen üzembe vonná össze ezeknek a modelleknek a teljes gyártási láncát.
A mostani értesülések valójában egy korábbi, tavaszi bejelentést tesznek konkréttá. A Renault már akkor jelezte, hogy 2028-tól a palenciai üzem teljes kapacitását három új modell köti majd le, amelyek közül kettő tisztán elektromos, egy pedig hatótávnövelős (EREV) hajtásláncot is kap – ám a konkrét modellneveket akkor még nem nevezték meg. A La Tribuna de Automoción cikke szerint most vált ismertté először, hogy ez a három modell a következő generációs Scenic, a Rafale, valamint a tisztán elektromos Mitsubishi Eclipse Cross lesz.
Mekkora darabszámról beszélünk – és mit jelent ez arányaiban?
A Renault a következő hat évben évente átlagosan mintegy 150 000 darabos termelésre számít a három elektromos modellből együttesen. A legnagyobb darabszámot várhatóan a Scenic és az Eclipse Cross adja, ebből a kettőből együtt körülbelül 544 000 példány készülhet, míg a Rafale gyártása nagyjából 335 000 darabot tehet ki
Mindeközben a palenciai gyár továbbra is gyártja majd a Renault Austral modellt is, amely 2028-ban modellfrissítést kap: a jelenlegi hibrid hajtásláncok mellett egy hatótávnövelős (EREV) változat is megjelenhet. A gyártási előrejelzések szerint az üzem 2029-től ismét két műszakos működésre állhat át – ami önmagában is jelzi, mekkora terhelésnövekedésre számít a Renault ezen a telephelyen.
Miért pont Spanyolország, és mit veszít ezzel Franciaország?
Az újabb elektromos modellek Spanyolországba helyezésével a Renault a gyártási stratégiáját is diverzifikálja. A vállalat akkumulátoros személyautói eddig elsősorban az észak-franciaországi ElectriCity gyártóhálózatban, különösen a douai-i üzemben készültek, így a palenciai bővítés valódi súlyponteltolódást jelent a francia gyártóbázis felől a spanyol felé. A három új generációs elektromos SUV egyetlen gyárban történő előállítása ráadásul logikus lépésnek tűnik, hiszen mindhárom modell a Renault új RGEV Medium 2.0 platformjára épül majd – vagyis a közös alapok miatt a közös gyártósor is értelemszerű megoldás.
Mit tud az RGEV Medium 2.0, ami miatt 750 km-es hatótáv is szóba kerülhet?
A Renault új vezérigazgatója, François Provost márciusban mutatta be ezt a platformot a futuREAdy stratégia részeként. A vállalat tervei szerint 2030-ig összesen 36 új modellt dob piacra, amelyek közül 22 Európában jelenik meg, ezekből pedig 16 lesz teljesen elektromos – az RGEV Medium 2.0 tehát nem egy egyszeri fejlesztés, hanem ennek a modelloffenzívának az egyik technológiai gerince. A platform a Renault jelenlegi elektromos architektúráival szemben már 800 voltos kialakítású, és a B+ kategóriától egészen a D szegmensig használható, ami rendkívül rugalmas: limuzinok, SUV-k, egyterűek és haszonjárművek is épülhetnek rá.
A Renault célja, hogy 2030-ra az új platformmal felszerelt modellek akár tíz perc alatt ultragyorsan feltölthetők legyenek. Ehhez az akkumulátor cell-to-body kialakítású lesz, ami 70 százalékos csomagolási hatékonyságot biztosít, az akkumulátorcsomag pedig 20 százalékkal kevesebb alkatrészből áll majd. A rendszer emellett egyaránt kompatibilis lesz prizmás, blade és tasakos (pouch) cellákkal is, ami szokatlanul széles rugalmasságot jelent a cell-to-body konstrukciók piacán. A Renault egyelőre nem közölte a tervezett akkumulátorkapacitásokat, ugyanakkor a tisztán elektromos változatok esetében akár 750 kilométeres WLTP-hatótávot ígér – ez az a szám, ami miatt a Mitsubishi Eclipse Cross elektromos utódja is versenyképes hatótávval térhet vissza a piacra.
A vállalat kétféle akkumulátorkémiára épít: az egyik nagy energiasűrűségű cellákat alkalmaz majd a nagy teljesítményű vagy különösen hosszú hatótávú modellekhez, míg a kedvezőbb árú változatokat – várhatóan LFP technológiával – a kisebb autókban és a normál hatótávú kivitelekben használják majd. Ez az olcsóbb akkumulátorkémia az RGEV Medium 2.0 platformon is megjelenik, amely így hosszú hatótávot és rövid töltési időt kínálhat alacsonyabb költségek mellett is.
Új motor és EREV-változatok: mire számíthatnak a jövőbeli tulajdonosok?
A Renault emellett egy új, harmadik generációs, ritkaföldfém-mentes villanymotort is fejleszt, amely gerjesztett szinkronmotoros technológiát alkalmaz. A vállalat közlése szerint: „A 93 százalékos autópályás hatásfokkal és 25 százalékkal nagyobb teljesítménnyel rendelkező, 275 lóerős villanymotort saját fejlesztésben és gyártásban készítjük el, első- és hátsókerék-hajtású kivitelben egyaránt elérhető lesz. Az innovatív, skálázható 7 az 1-ben teljesítményelektronikával párosítva az új motor 20 százalékkal olcsóbban gyártható, mint az előző generáció.”
Az új platform a tisztán elektromos hajtás mellett hatótávnövelős (EREV) rendszereket is támogat majd, amelyek akár 1400 kilométeres összesített hatótávot kínálhatnak úgy, hogy a szén-dioxid-kibocsátás 25 g/km alatt marad. A La Tribuna de Automoción értesülései szerint mindhárom új SUV – a Rafale, a Scenic és a Mitsubishi Eclipse Cross – a tisztán elektromos változat mellett várhatóan hatótávnövelős elektromos hajtáslánccal is elérhető lesz, ami azoknak a magyar és közép-európai vásárlóknak is reális alternatívát jelenthet, akik a jelenlegi töltőhálózati lefedettség miatt még bizonytalanok a tisztán elektromos váltásban.
Kövesd az e-cars.hu-t a Facebookon is, további tartalmakért! ›














