A kínai CATL akkumulátorgyártó vállalat és az Egyesült Arab Emírségek állami tulajdonú megújulóenergia-vállalata, a Masdar, stratégiai partnerségi megállapodást kötött. A megállapodás értelmében Abu Dhabiban egy több mint 6 milliárd dollár értékű integrált projektet valósítanak meg, amely naperőműveket és akkumulátoros energiatároló rendszereket ötvöz.
A beruházás keretében összesen 5,2 gigawatt (GW) napenergia-kapacitást és 19 gigawattóra (GWh) energiatároló kapacitást hoznak létre, amellyel a világ legnagyobb ilyen típusú rendszere épül meg. Az energiatároló rendszer önmagában is rekordot dönt majd, miután 2027-ben üzembe helyezik – közölte a CATL.
A tervek szerint a rendszer napi 24 órában, a hét minden napján képes lesz folyamatosan 1 GW teljesítményű villamos energiát biztosítani.
A projekt megvalósításához a CATL saját fejlesztésű TENER technológiáját alkalmazza, amely a korábbi termékfejlesztésekre építve továbbfejlesztett védelemmel és hatékonyabb energiaelosztási megoldásokkal rendelkezik.
A TENER rendszer rugalmasan igazodik a különböző földrajzi és éghajlati viszonyokhoz, valamint az energiatárolási igényekhez, így kompakt és megbízható megoldást kínál az ingadozó villamosenergia-felhasználás kezelésére.
A CATL jelenleg Debrecenben építi második európai gyárát, ahol a tervek szerint az akkumulátorcellák gyártása idén megkezdődik a tavaly novemberben tett bejelentésük alapján.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!