Az Európai Unióban 2025-ben is folytatódott az új személygépkocsik piacának lassú, de egyértelmű élénkülése, miközben az elektromos hajtású járművek térnyerése tovább gyorsult. A friss adatok a Európai Autógyártók Szövetsége legutóbbi jelentéséből származnak, amely novemberre és az év első tizenegy hónapjára vonatkozóan is részletes képet ad a trendekről.
Óvatos növekedés, járvány előtti szint még messze
2025 novemberében 887 491 új személyautót regisztráltak az Európai Unióban, ami 2,1 százalékos növekedést jelent éves összevetésben. Az év első tizenegy hónapjában összesen 9 860 092 új autó került forgalomba, ez 1,4 százalékkal haladja meg a 2024 azonos időszakának eredményét. Az ACEA ugyanakkor kiemelte, hogy a piac továbbra sem érte el a koronavírus-járvány előtti volumeneket, vagyis a fellendülés továbbra is fokozatosnak tekinthető.
Az elektromos és hibrid hajtások egyre nagyobb teret nyernek
Az akkumulátoros elektromos autók piaci részesedése az év első tizenegy hónapjában 16,9 százalékra nőtt, ami összhangban van az idei előrejelzésekkel. Az ACEA szerint azonban további gyorsulásra lesz szükség ahhoz, hogy az elektromobilitás valóban fenntartható növekedési pályára álljon. A vásárlók körében továbbra is a hibrid-elektromos modellek számítanak a legnépszerűbb választásnak, miközben a plug-in hibridek piaci jelenléte is látványosan erősödik.
Az év első tizenegy hónapjában 1 662 399 tisztán elektromos autót helyeztek forgalomba az EU-ban, ami 27,6 százalékos növekedést jelentett éves alapon. A bővülést elsősorban Németország húzta, ahol több mint 41 százalékkal nőtt a BEV-ek száma, de Belgium, Hollandia és Franciaország is érdemben hozzájárult az emelkedéshez. Csak novemberben 188 730 elektromos autó került forgalomba, ami 44,1 százalékos ugrásnak felel meg.
A hibridek továbbra is vezetik a piacot
A hibrid-elektromos autók január és november között 3 408 907 darabos regisztrációt értek el, ami 34,6 százalékos piaci részesedést jelent. Ez a hajtáslánc 14,5 százalékkal bővült, elsősorban Spanyolország, Franciaország, Németország és Olaszország növekvő keresletének köszönhetően. Novemberben 301 819 hibrid került forgalomba, ami 4,2 százalékos éves növekedést jelentett.
Látványos felzárkózás a plug-in hibrideknél
A plug-in hibrid elektromos autók forgalomba helyezése az év első tizenegy hónapjában 912 723 darabra nőtt, ami már 9,3 százalékos piaci részesedést jelent, szemben az egy évvel korábbi 7,1 százalékkal. Ez a kategória 33,1 százalékos bővülést mutatott, különösen a dél- és nyugat-európai piacokon. Novemberben 91 699 PHEV talált gazdára, ami 38,4 százalékos növekedésnek felel meg.
Folyamatosan szorulnak vissza a benzines és dízelmodellek
A hagyományos hajtásláncok részesedése látványosan csökkent: a benzin- és dízelautók együttes piaci aránya az év első tizenegy hónapjában 36,1 százalékra esett vissza, szemben az előző év 45,8 százalékával. A benzines autók regisztrációja közel 19 százalékkal, a dízeleké pedig 24 százalékkal csökkent, és ez a tendencia novemberben is folytatódott.
Magyarországon is gyorsul az elektromos átállás
Magyarországon 2025 novemberében 10 754 új személyautót helyeztek forgalomba, ami 1 százalékos növekedést jelentett. Az elektromos autók száma 31,5 százalékkal, a plug-in hibrideké pedig kiugró, 76,2 százalékos ütemben nőtt. A hibrid-elektromos modellek szintén erősödtek, miközben a benzines és dízelautók regisztrációja jelentősen visszaesett.
Az év első tizenegy hónapjában Magyarországon összesen 117 510 új autót helyeztek forgalomba, ami 7,1 százalékos növekedésnek felel meg. Ebben az időszakban az elektromos és részben elektromos hajtások bővülése egyértelműen meghaladta a piac egészének ütemét, ami jól jelzi a hazai vásárlók gyorsuló technológiaváltását.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!













