A Tesla egyik legnagyobb akkumulátorszállítója, a Panasonic visszafogja kansasi akkumulátorgyárának bővítési ütemét. A vállalat korábban azt tervezte, hogy 2027 márciusáig évi 30 GWh gyártási kapacitást ér el az új amerikai üzemben, ám friss jelentések szerint ez az ambiciózus célkitűzés határozatlan időre elhalasztásra került.
A Panasonic nem adott meg új céldátumot vagy volumenmutatót, a gyártási tervet egyelőre „folyamatban lévő történetként” jellemezték. A döntés hátterében a kereslet visszaesése és a kedvezőtlen szabályozási környezet áll, különösen az Egyesült Államokban.
A Tesla-kereslet gyengülése és politikai bizonytalanságok nehezítik a tervezést
A Panasonic legnagyobb ügyfele, a Tesla, az utóbbi hónapokban érzékelhető keresletcsökkenéssel szembesül, különösen az Egyesült Államokban. Ezzel párhuzamosan a republikánus vezetés bejelentette, hogy megszüntetné az elektromos járművekhez, töltőhálózathoz és megújuló energiához kötődő adókedvezményeket, ami tovább csökkentheti a piaci ösztönzőket az akkumulátoriparban.
A Panasonic 2022-ben indította el a kansasi üzem építését nagyjából 4 milliárd dolláros beruházással, és a cél az volt, hogy az amerikai termelés jelentősen hozzájáruljon a vállalat globális növekedéséhez. Az új gyárban a Tesla Model 3 és Model Y bizonyos változataihoz használt 2170-es hengeres cellák gyártása még idén megkezdődik.
A 4680-as cellák amerikai gyártása bizonytalanabb lett
Korábban arról is szó volt, hogy a Panasonic a jövőben a Tesla új, nagyobb kapacitású 4680-as celláit is gyártani fogja Kansasban, miután Japánban már kísérleti szinten elindult a termelés. A 2023 márciusára tervezett sorozatgyártás azonban nem valósult meg az ütemezés szerint, és az amerikai politikai-gazdasági környezet miatt a gyártás Észak-Amerikába helyezése egyre kevésbé valószínű.
Oklahomai gyár: parkolópályára került a terv
A Panasonic korábban egy harmadik amerikai üzem létesítését is kilátásba helyezte Oklahoma államban, ám a kansasi projekt átütemezése után ez a beruházás valószínűleg jegelve lett. Ez is része annak a szélesebb stratégiai újragondolásnak, amelyet a vállalat 2024 közepén indított el.
Globális stratégiaváltás: Japán a fókuszban, a 200 GWh-s cél elhalványul
A Nikkei beszámolója szerint a Panasonic már 2024 közepe óta nem köti konkrét határidőhöz azt a célkitűzést, hogy 2031-ig évi 200 GWh kapacitásra növelje a globális akkumulátorcellagyártását. Bár az összesített kapacitási cél továbbra is érvényben van, az időkeretek törlésével lényegesen óvatosabb növekedési stratégiát vetít előre a cég.
A Panasonic korábban azt is közölte, hogy megháromszorozná árbevételét több mint 3 billió jenre (kb. 19 milliárd dollárra), és megnégyszerezné akkumulátorkapacitását a 2030-as pénzügyi év végéig. Mindezek a célok most újraértékelés alatt állnak. A legfrissebb sajtóinformációk szerint a vállalat az USA helyett inkább Japánban látja a jövőbeli növekedési potenciált, részben hogy kompenzálja a tengerentúli kereslet visszaesésének hatásait.
A Panasonic példája jól mutatja, hogy a globális akkumulátorgyártásban egyre fontosabbá válik az alkalmazkodóképesség. A piaci bizonytalanságok, a politikai kockázatok és az ügyfelek keresletének ingadozása mind hatással vannak az iparági szereplők döntéseire. A japán vállalat most inkább a fenntartható, de óvatos növekedés irányába mozdul el, amiben a geopolitikai stabilitás és a kiszámítható kereslet kulcsszerepet játszik.
A Panasonic kansasi üzemének ütemezése újragondolás alatt van, és ezzel párhuzamosan globális stratégiája is átalakul, alkalmazkodva az elektromobilitás jövőjét befolyásoló tényezőkhöz. Az iparági szereplők számára ez ismét figyelmeztető jel lehet: a gyors terjeszkedés csak akkor lehet sikeres, ha az piaci realitásokra és hosszú távú stabilitásra épül.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!