Kína jelentős nap- és szélerőmű-fejlesztéseket hajtott végre 2024-ben – derült ki a Nemzeti Energiaügyi Hivatal (NEA) által közzétett adatokból. Az ország telepített kapacitása tavaly 14,6%-kal nőtt, és már meghaladja a 3348 gigawattot (GW).
Bő 10 évvel ezelőtt még szomorú képeket láthattunk, ha egy kínai nagyvárost mutattak be. Nem volt szokatlan az olyan jellegű szmog és légszennyezettség, mikor a nap sem látszott az égen. Ennek oka jellemzően az volt akkoriban, hogy Kína szénerőművekre alapozta energiaellátását, vagyis szenet égetett, hogy elektromos áramot nyerhessen. Azonban pár év is elég volt arra, hogy az ilyen borzalmas képek már csak a múlt Kínáját mutassák meg, mára pedig az ázsiai ország az elektromos meghajtás és a megújuló forrásból származó energiatermelés élharcosa lett.
Ezen belül is a napelemes energiatermelés, amibe belehúzott Kína. Tavaly nyáron állították hadrendbe többek között a világ eddigi legnagyobb napelem farmját. A 3,5 gigawattos farm 33 000 hektáron terül el, Urumqi (Urumcsi) mellett. Számítások szerint a napelemfarm évente mintegy 6,09 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát termel.
Ezen kívül számtalan helyen és mennyiségben vannak telepített napelemek, melyek tulajdonképpen megállás nélkül termelik az energiát. A Nemzeti Energiaügyi Hivatal (NEA) napokban közzétett adatai szerint Kínában 2024-ben óriási mértékben növekedett a napenergia és a szélenergia felfogása és átalakítása. Kína beépített kapacitása tavaly 14,6 százalékkal nőtt és mára meghaladja a 3348 gigawattot.
A legnagyobb ugrást a Solar nevű vállalat telepítései érték el. A Solar egy év alatt 45,2 százalékkal több energiatermelő napelemet helyezett ki (+277 GW), mellyel összesen 887 GW-ot adott az országos adathoz. De a szélenergia hasznosításában is jeleskedett a vállalat. Ezen a téren 18 százalékos a növekedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest (+80 GW), amivel tavaly összesen további 521 GW-ot adott az országnak.
Kína messze megelőz mindenkit a megújuló energiaforrások terén, de a szén továbbra is nagy szerepet játszik az ország energiaszerkezetében. Ennek ellenére a jelek szerint elindultak a kedvező folyamatok az átállásra. A szénenergia hasznosítására beadott igények 83 százalékkal csökkentek 2024 első felében 2023 első feléhez képest és ezalatt az idő alatt egyetlen új szénalapú acélgyártási projektet sem hagytak jóvá.
A termelési oldalon Kína, a világ legnagyobb villamosenergia-termelője 9418 terawattóra (TWh) villamos energiát termelt 2024-ben, ami 4,6 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezt lebontva a hőenergia-termelés 1,5 százalékkal, a víz- és a szélenergia egyaránt 11 százalékkal nőtt, a napenergia pedig ismét hatalmas, 28 százalékos növekedést produkált a tavalyi adatokhoz képest.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!