Újabb hatalmas lítiumlelőhelyet találtak Kínában

0

Kína Hunan tartományában újabb rendkívüli méretű lítiumérc-lelőhelyet tártak fel, amely tovább erősítheti az ország pozícióját a globális akkumulátorpiacon. Linwu megyében, a Jijiaoshan bányavidéken azonosították azt a módosult gránittípusú érctelepet, amelynek teljes nyersanyagtartalma eléri a 490 millió tonnát. Ebből megközelítőleg 1,31 millió tonna lítium-oxid nyerhető ki – erősítette meg a Hunan Tartományi Természeti Erőforrások Hivatala.

Évek munkája és fejlett geológiai technológia tette lehetővé a felfedezést

A kutatás irányítását a Hunan Tartományi Ásványi Erőforrás-felmérő Intézet végezte, amely kiemelte a modern földtani technológiák és a hosszú távú terepmunkák jelentőségét. A szakértők szerint az érctelep feltárása több éves, kitartó kutatómunkát igényelt, és egy olyan összetett geológiai formációról van szó, amely csak fejlett eszközökkel volt azonosítható.

Egyszerűbben és gyorsabban bányászható, mint a sós tavakban rejlő lítium

A linwui lelőhely gránitkőzetben található lítiumércet tartalmaz, amelyből a lítium-oxid aprítással és különböző fizikai szeparációs eljárásokkal nyerhető ki. Ez a folyamat gyorsabb, kiszámíthatóbb és költséghatékonyabb, mint a sós tavakból történő lítiumkinyerés, ahol a párologtatásos eljárás jelentős időt és területet igényel. Emellett a bányászat során a termelési volumen is pontosabban szabályozható, ami nagy előny a piaci kereslet gyors változásainak kiszolgálásában.

A lelőhely nemcsak lítiumot, hanem több más értékes ásványt is tartalmaz, köztük rubídiumot, volfrámot és ónt, amelyek szintén fontos szerepet játszanak az elektronikai és energetikai iparágakban.

Csencsou új energiaipara számára stratégiai nyersanyagbázist jelenthet

Xu Yiming professzor, a kutatást végző intézet egyik vezetője a kínai Hszinhua hírügynökségnek – a CGTN beszámolója szerint – úgy nyilatkozott, hogy a felfedezés kulcsszerepet játszhat Csencsou új energiaiparának jövőjében. A város, amely közigazgatásilag Linwu megyéhez tartozik, az új lelőhely révén stratégiai nyersanyagellátással rendelkezhet, így pozícióját jelentősen megerősítheti Kína gyorsan növekvő akkumulátor-alapanyagokat előállító ágazatában.

Kína egymás után fedez fel új lítiumkészleteket – Szecsuantól Tibetig

Nem ez az első jelentős lítiumfelfedezés az elmúlt időszakban Kínában. 2023-ban Szecsuan tartomány Jajiang térségében találtak egy csaknem egymillió tonna lítiumot tartalmazó érctelepet, amelyet akkor a kínai sajtó stratégiai áttörésként értékelt. A lítium ugyanis kulcsfontosságú alapanyaga az „Új Hármas” exporttermékeknek – azaz az elektromos járműveknek, lítiumakkumulátoroknak és napelemeknek. Ez a három termékcsoport 2023-ban összesen 149 milliárd dollár értékű exportbevételt hozott az országnak.

német heise online technológiai portál szerint Kína lithiumkészletei a közeljövőben még tovább bővülhetnekTibeti földtani kutatók jelenleg a 2800 kilométer hosszú spoduménöv geológiai feltérképezését végzik, amelyről az első becslések azt mutatják, hogy akár 30 millió tonna lítium is rejtőzhet benne.

A világ második legnagyobb lítiumtartaléka – de a feldolgozásban Kína az első

Kínai Földtani Szolgálat 2025 januári jelentése szerint az ország a világ lítiumkészleteinek már 16,5 százalékával rendelkezik, amivel a globális rangsor második helyén állChile mögött. Ugyanakkor a lítiumfeldolgozási kapacitások több mint 70 százaléka továbbra is kínai kézben van, ami kulcsfontosságú előnyt biztosít az ország számára az akkumulátorgyártásért és az ellátási láncok feletti befolyásért folyó nemzetközi versenyben.

A kínai lítiumkutatás stratégiai jelentősége egyre nő

A mostani felfedezés, amely a linwui gránitlelőhelyen történt, újabb bizonyítéka annak, hogy Kína szisztematikusan és nagy erőkkel kutatja fel belföldi nyersanyagtartalékait. Céljuk egyértelmű: biztosítani a hazai elektromosjármű-gyártás és energiatárolás alapanyag-ellátását, csökkentve ezzel az importfüggőséget, és megerősítve pozíciójukat a globális akkumulátor- és energiaszektorban.

A kínai állam ennek érdekében továbbra is jelentős forrásokat fordít földtani kutatásra és bányászati beruházásokra, miközben a lítium nyersanyagellátásának stratégiai szerepe egyre nagyobb hangsúlyt kap az iparpolitikában és az exportorientált gazdasági célok között.

Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!

Kovács Kata
Szeretem az elektromos autókat és a modern technológiát!