Ezekre az elektromos autókra kértek pénzt az államtól a cégek

0

Február óta a hazai vállalkozások jelentős támogatásra pályázhatnak tisztán elektromos személyautók, kisteherautók és kisbuszok beszerzésére, járművenként 2,8–4 millió forint értékben. Az erre elkülönített, 30 milliárd forintos keretösszegből a tavalyi év folyamán a cégek több mint kétharmadát már megigényelték, és a szerződéskötések bő felét már le is bonyolították. Eddig a támogatási összeg közel egyötödét ki is fizették a sikeresen pályázó vállalkozásoknak. A közlekedés zöldítését elősegítő program a gazdasági társaságok számára 2024. március végéig érhető el – jelentette be az Energiaügyi Minisztérium szerdán a hivatalos Facebook-oldalán.

A közlemény szerint 2024-ben körülbelül 4600 vállalkozás nyújtott be igényt, összesen közel 21 milliárd forint értékben, hogy 5400 gépjárművet szerezzen be. Az október végén bevezetett feltételkönnyítések jelentősen növelték az érdeklődést: mind a pályázatok számában, mind az igényelt támogatás összegében, mind pedig a megvásárolni kívánt járművek mennyiségében másfélszeresnél nagyobb növekedés volt tapasztalható. A legkeresettebb kategóriának a személyautók bizonyultak, amelyek a kérelmek több mint háromnegyedét tették ki.

A márkák közötti versenyt a 2024-es év végéig magabiztos fölénnyel nyerte a BYD, több mint 1300 igényelt járművel. A második helyen a Tesla végzett, amely meghaladta a 800 darabot, míg a harmadik helyre a Volvo került több mint 400 igényléssel. Kétszáz feletti darabszámot produkált még a Hyundai, a Cenntro, a Volkswagen és a Nissan. Ehhez az elit csoporthoz várhatóan 2025-ben csatlakozhat elsőként a Dacia.

A BYD sokáig uralta a típusok versenyét az ATTO 3 modelljével, ám decemberben a Tesla Model Y megelőzte, és elsőként érte el az ötszáz darabos mérföldkövet. Azóta a Model Y előnye tovább nőtt, míg a BYD legnépszerűbb modelljének még néhány egységet kell értékesítenie, hogy elérje ezt a számot. A kétszázas klubba ebben az összevetésben a Volvo EX30, a BYD Seal, a Tesla Model 3, a BYD Dolphin és a Cenntro Logistar 100 került be. Az élmezőnyt a Hyundai Kona követi szorosan, amely szintén jelentős népszerűségnek örvend.

A minisztérium hangsúlyozta, hogy a tisztán elektromos járművek nemcsak hogy légszennyezés és zajterhelés nélkül üzemelnek, de az üzemeltetési és karbantartási költségeik is alacsonyabbak a hagyományos meghajtású járművekhez képest.

A kormány két átfogó program keretében összesen mintegy 60 milliárd forinttal támogatja az elektromobilitás elterjedését Magyarországon. Az egyik program kifejezetten a vidéki töltőhálózat hiányosságainak felszámolását célozza, hogy közelebb kerüljön az országos lefedettséghez. Ezáltal kényelmesebbé és kiszámíthatóbbá válik a zöldautózás, hozzájárulva a fenntartható közlekedés népszerűsítéséhez.

Magyarországon már több mint 68 ezer tisztán elektromos hajtású gépjárművet helyeztek forgalomba. Ez a környezetbarát flotta 2020 eleje óta a kilencszeresére növekedett, ami jelentős előrelépést jelent az elektromobilitás területén. A dinamikus bővülés pozitív hatással volt a közlekedési szektor kibocsátására is, amely 2023-ban a korábbi folyamatos növekedés után 7 százalékos csökkenést mutatott az üvegházhatású gázok tekintetében.

Az Energiaügyi Minisztérium optimista előrejelzése szerint a magyar utakon 2025-re akár 120 ezer tisztán elektromos jármű is közlekedhet. A minisztérium erről szóló összegzését hivatalos Facebook-bejegyzésben tette közzé.

Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!

e-cars.hu
Elektromosan közlekedsz, vagy a váltáson töprengsz? Érdekelnek a legfrissebb hírek az e-autók világából, vagy foglalkoztatnak a legújabb fejlesztések az elektromosság és a fenntarthatóság területén? Akkor jó helyen jársz!