Az Egyesült Államok kormánya engedélyezte egy hatalmas lítiumbánya építését Nevadában, közterületen, hogy csökkentse Kína dominanciáját az elektromos járművekhez szükséges kritikus ásványok ellátási láncában. Ez a bánya kulcsfontosságú nyersanyagot fog biztosítani a Ford jövőbeni elektromos autói számára.
A lítium a modern elektromos autózás alapja, fontosságát talán a belsőégésű motoros autók esetében meglévő kőolajhoz lehetne hasonlítani, hiszen az elektromos autók akkumulátorainak alapanyaga a lítium. Ez pedig jó ideig így is lesz, hiszen jelenleg mg csak kísérleti szinten sem létezik ideálisabb alapanyag ennek kiváltására. Nincs is ezzel probléma, amíg elegendő lítium áll az emberiség rendelkezésére.
Pár évvel ezelőtt, amikor a technológia elérkezett a valóban használható szintre, nagyon sokan elkezdtek aggódni, hogy nem lesz elég lítium a bolygón, így kár is ebbe a technológiába pénzt és energiát fektetni. Nos, mint minden fontos találmány esetében, a lehetőségek szép lassan felzárkóznak az igényekhez. Folyamatosan kerülnek elő a lítiumkészletek, melyekről eddig vagy nem tudtak, vagy nem tartották fontosnak. Míg Kína inkább a ritkább komponensek tekintetében áll jól (pld. Nikkel), addig egyre inkább tűnik úgy, hogy az amerikai kontinens pedig a lítiumból kapott bőven.
Azt már tudni jó ideje, hogy Dél-Amerika számos országában vannak hatalmas lítium lelőhelyek és még hatalmasabb készletek, de az idő múlásával az is egyre világosabb, hogy Észak-Amerika is jól le van eresztve lítiummal. 2022-ben Kanadában fedeztek fel egy igen gazdag lelőhelyet és az USA is egyre jobban áll a témában.
Az ország esetében a középső területek lehetnek a nyerők, hiszen Arkansas Államban Smackover Formáció felfedezése szerint az itteni lítium készlet akár 19 millió tonna is lehet, köszönhetően egy ősi tenger hátramaradt nyomainak. Ez kilencszer fedezné a világ teljes, 2030-ra becsült lítium szükségletét.
Nevada Állam is örülhet, hiszen itt is egy igen vaskos készlet lapul, amire ráadásul most már a kitermelési engedélyek is elkészülhetnek. A kitermelést egy ausztrál bányatársaság kezdheti meg. Tevékenységükhöz a szükséges infrastruktúra megteremtéséhez az amerikai kormány egy 700 milliós kölcsönnel segít be. Az itteni bánya évente nagyjából 370 000 elektromos autó ellátásához elegendő lítiumot tartalmaz. A kivitelezési munkálatok jövőre, az első kitermelések 2028-ban indulnak meg.
A leendő vevők pedig már formálódnak is, hiszen a Ford az egyik első olyan vállalat, amely megígérte, hogy az elektromos járművek akkumulátoraihoz szükséges lítiumot ebből a bányából szerzi be. De a Toyota és a Panasonic is élénken érdeklődik.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!