Egy ideje nem hallatott magáról a szilárdtest akkumulátorok egyik legígéretesebb kutatója, a QuantumScape. A dolgok jelen állása szerint, melyet a nyilvános tényekből állíthatunk össze, kijelenthető, hogy a QuantumScape áll a legközelebb ahhoz, hogy megugorják az egyik legnagyobb akadályt a technológia előtt, ami a tömegtermelés felfuttatását jelenti. A QuantumScape gyárral is rendelkezik, ahol készek az első nagyobb szériák előállítására, ez a QS-0 nevű üzem.
Viszont idénre volt egy nagy célja a QuantumScape-nek, amit sikeresen teljesített. Mindez pedig a több cella egyidejű használatára vonatkozó töltési ciklusokra és azok élettartamára vonatkozik: A cél a cella hosszútávú élettartamával kapcsolatos vizsgálat lefolytatása, amelynek 800 töltési ciklust kell kibírnia, ami a becslések szerint 240.000 mérföld (386.000 km) vezetéssel egyenértékű (300 mérföld/483 km hatótávot alapul véve töltésenként). Ehhez egy 10 rétegű cella-prototípust használtak, az eredmény pedig hozta az elvártakat, a prototípus 800 ciklus után is megtartotta kezdeti kapacitásának több mint 80%-át.
A fent látható kísérleti cella tette az elvártakat. A kísérletek 25 Celsius fokos környezeteben és 3,4 atmoszférás nyomáson történtek és teljesült az 1C- (töltés) 1C (merülés) is. Jagdeep Singh, a vállalat vezérigazgatója így nyilatkozott:
„Örömmel osztjuk meg ezeket az adatokat a 10 rétegű cellák teljesítményéről. Ez azt mutatja, hogy továbbra is sikeresen teljesítjük azon célkitűzéseinket, amelyeket a technológiai és gyártási erőfeszítéseink bővítésére tűztünk ki. Ezek úttörő eredmények, mivel úgy gondoljuk, hogy egyetlen másik játékos sem mutatott be ezzel egyenértékű teljesítményt szilárdtest- vagy lítium-fém akkumulátor-technológiával kapcsolatban.”
A vállalat korábban már sikeresen teljesítette az egyetlen cellára (Single Cell – feljebb a képen) vonatkozó 1000 ciklusos töltési metódust, amivel akkor is 80 százalék felett marad a kapacitás. Azonban ezzel a többrétegű kialakítással valós képet kaphatunk, hiszen például az autók akkupakkjába ilyen kialakítással kerülhetnek be a cellák.
A QuantumScape cellája a tartósság mellett a gyorsaságról is szól, hiszen szerintük ezek a cellák 10-ről 80 százaléka csupán 12 perc alatt feltölthetők, ami azért szintén egy igen kellemes szám lenne egy elektromos autó tulajdonosnak.
A dolgok tehát jól haladnak és a vállalat tervei szerint 2022 és 2023 között jöhetnek az első sorozat-gyártott cellák.