Dániában mérföldkőhöz érkezett a légiközlekedés villamosítása: a Sønderborg repülőtérről július 11-én felszállt az első olyan belföldi járat, amelyet teljesen elektromos meghajtású repülőgép teljesített. A Beta Technologies ALIA CTOL típusú gépe sikeresen repülte le a Sønderborg–Koppenhága útvonalat, amely közel 200 kilométeres távolságot jelent – bőségesen a repülő hatótávolságán belül.
Elektromos áttörés a dán légtérben
A történelmi jelentőségű repülés a Beta Technologies ALIA CTOL elektromos repülőgépével valósult meg. Ez a modell maximális terheléssel akár 622 kilométer megtételére is képes, így tökéletes választásnak bizonyult a Sønderborg és Koppenhága közötti közlekedéshez. A sikeres útvonalteszt nem csupán technológiai demonstráció, hanem a régió zéró kibocsátásra törekvő stratégiájának fontos eleme.
A projekt célja, hogy tovább erősítse a „Project Zero” program megvalósítását, amelyet Sønderborg városa már 2007-ben útjára indított. A cél: teljes klímasemlegesség 2029-re. A település azóta 69 százalékkal csökkentette szén-dioxid-kibocsátását, és eredményeit az IEA (Nemzetközi Energiaügynökség) is elismerte, Sønderborgot a világ egyik energiahatékonysági fővárosának nevezve.

A Danfoss technológiai támogatása nélkül ez nem jöhetett volna létre
A projekt egyik legfőbb támogatója a helyi székhelyű Danfoss vállalat, amely globális szinten is az egyik legismertebb szereplő az energetikai, hűtés- és fűtéstechnikai megoldások terén. A Danfoss már a kezdetektől fogva részt vett a ProjectZero célkitűzéseiben, és hosszú távú potenciált lát az elektromos repülés technológiájában is.
A mostani demonstrációs járathoz a Beta Technologies kisebb, hagyományos felszállású (CTOL) repülőgépét használták, de a cég kínál VTOL – vagyis függőleges fel- és leszállásra képes – verziókat is, amelyek különösen városi légimobilitási megoldásokhoz nyújtanak új lehetőségeket.
A Beta ALIA sorozat gépei a városi és regionális légiközlekedés forradalmasítását célozzák, zéró kibocsátással, alacsony zajterheléssel és energiatakarékosan. A gyártó állítása szerint a jelenlegi modell 622 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, amely regionális viszonylatokban már most is versenyképes alternatívát kínál a hagyományos repülőgépekkel szemben.
„Egy új korszak küszöbén állunk” – mondta a Danfoss tiszteletbeli elnöke
Jürgen Mads Clausen, a Danfoss tiszteletbeli elnöke és a ProjectZero társalapítója így nyilatkozott a demonstráció után: „Becsléseink szerint a következő tíz éven belül rendelkezésünkre fog állni az akkumulátortechnológia nagyobb, kereskedelmi célú elektromos repülőgépekhez is. Az elektromos repülésre való átállás további áttöréseket igényel, különösen az akkumulátorok és a könnyű anyagok terén. Nem egyszeri áttörésként tekintek erre, hanem egy új korszak kezdeteként. De ahogyan az elektromos autóknál is láttuk, fontos, hogy felkészüljünk a technológia érkezésére. Amint kiforrotttá válik, a fejlődés gyorsan be fog indulni.”
Ez a szemlélet jól tükrözi Sønderborg és a Danfoss stratégiáját: nem várják meg, amíg a technológia tökéletes lesz, hanem aktívan alakítják a jövőt azzal, hogy demonstratív projekteket indítanak és támogatnak.
A repülés jövője: regionális járatok elektromos meghajtással
Az elektromos repülés világszerte egyre nagyobb figyelmet kap, de éles bevetésre eddig elsősorban demonstrációs projektekben került sor. A dán példa azonban azt mutatja, hogy a technológia valódi belföldi közlekedési megoldássá válhat, különösen a rövidebb, regionális útvonalakon. Ezek az útvonalak ideálisak az elektromos repülőgépek korai bevezetéséhez, mivel:
- a repülések rövidek és kiszámíthatóak,
- az utaslétszám korlátozott,
- a földi töltési infrastruktúra egyszerűbben kiépíthető.
Dánia példája nemcsak technológiai mérföldkő, hanem stratégiai üzenet is Európa számára, hogy a légiközlekedés dekarbonizálása nem a távoli jövő, hanem már most is megvalósítható – ha megvan hozzá a politikai akarat, a megfelelő ipari szereplő és az innováció iránti elkötelezettség.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!