Az olasz kormány radikális lépést fontolgat az autóipar védelmében: ideiglenesen felfüggesztené a szigorodó környezetvédelmi szabályokat, hogy enyhítse a gyártókra nehezedő gazdasági terheket. Adolfo Urso ipari miniszter bejelentése szerint a lépés célja az ágazat versenyképességének megőrzése, különös tekintettel az Egyesült Államok által bevezetett új vámokra.
Autóipari mélypont – 1956 óta nem látott visszaesés
Az olasz autógyártás termelése 46%-kal csökkent 2023-ban, elérve a hatvanéves mélypontot. A Stellantis – a Fiat anyavállalata – mintegy 300 ezerrel kevesebb járművet gyártott, mint egy évvel korábban. A FIM-CISL szakszervezet szerint ez az összeomlás az ipar strukturális problémáira is rávilágít.
A visszaesést fokozta a csökkenő kereslet az elektromos járművek iránt, a politikai instabilitás, valamint a kínai gyártók térnyerése az európai piacon.
Urso miniszter: a dereguláció most kulcsfontosságú
Adolfo Urso szerint az EU Green Deal szabályozási keretei inkább fékezik, mint ösztönzik az ipar fejlődését. A jelenlegi gazdasági és geopolitikai környezetben az ipari miniszter szerint a szabályok könnyítése és új piacok keresése elengedhetetlen.
A kormány konzultációkat indít az autóipari szereplőkkel, hogy közösen alakítsanak ki válságkezelő stratégiát, amely egyensúlyt teremt a környezetvédelem és az ipari túlélés között.
Az amerikai vámintézkedések recesszióba taszíthatják Olaszországot
Az olasz gazdaság exportjának 10%-a az Egyesült Államokba irányul, így az USA vámintézkedései közvetlen hatással vannak az olasz iparra. A jelenlegi becslések szerint 0,3%-os GDP-csökkenést okozhatnak, de ha az EU válaszlépéseket tesz, ez akár 0,5%-os visszaesést is eredményezhet.
Ez a gazdasági nyomás épp akkor nehezedik Olaszországra, amikor az ország még nem tért magához a korábbi recesszióból, és a költségvetési egyensúly is veszélybe került.
Brüsszel figyel, az EU-klímacélok veszélyben
A környezetvédelmi szabályok felfüggesztése súlyos politikai következményekkel járhat az Európai Unión belül.Az intézkedés ellentétes lehet az uniós klímacélokkal, és vitát válthat ki a tagállamok között, hogy milyen mértékben engedhető meg a rugalmasság válsághelyzetben.
Az olasz kormány azonban úgy látja, most nem az ideológiai szempontokon van a hangsúly, hanem az ipar túlélésén és a munkahelyek megőrzésén.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!