Egy tech-titán élete – nagykönyv Elon Muskról

0

„Azoknak, akiket megbántottam, csak annyit akarok mondani, hogy újra feltaláltam az elektromos autót, és embereket juttatok el a Marsra. Tényleg azt hitték, hogy rendes, normális faszi leszek?”

Ezzel a vallomásos kiemeléssel kezdődik az a vaskos, idén ősszel, az amerikai kiadással egy időben megjelent, magyarul is olvasható életrajzi könyv, amely Elon Musk életéről szól. A több mint 670 oldalas biográfia nyomon követi napjaink egyik legvitatottabb innovátorának vállalkozásait az elektromobil-gyártó Teslától az újrafelhasználható űrrakétákat felbocsátó SpaceX magántársaságon és a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazásain ügyködő Neuralink cégen át egészen a közösségi médiahálózat, az X-re átkeresztelt Twitterig. A megamilliárdos Muskról – aki a kanadai énekes-barátnő, Grimes szavaival élve „másképpen van huzalozva, mint a többi ember” – megállás nélkül ömlik a végeláthatatlan (sajtó)vita: zseni, őrült, vagy esetleg mindkettő?

Az életrajz szerzője, Walter Isaacson, (aki ugyancsak nagymenő, többi közt betöltötte a CNN elnöki tisztségét és írt egy rakás biográfiát más hírességekről is) két éven át árnyékként követte Muskot. Művében barátok, családtagok és az ellenségek százaival interjúzva próbálja felrajzolni főhősének portréját, beleértve ebbe a tech-messiás démoni vonásait is. „A dühödt munkaláz, a határidők és a válságos helyzetek jelentik számára a felvillanyozó, éltető közeget… Vonzza a drámát” – idézi a szerző Musk testvérét, Kimbalt. „Elon öncélúan keresi a kockázatot, olyan, mintha nem is tud meglenni nélküle” – teszi hozzá egyik üzlettársa.

Musk iparágakat, technológiákat felforgató cégbirodalma ugyanakkor páratlan sikertörténet: az avatatlan magyar olvasó a magánélet nem egyszer zűrös ügyein túl betekinthet a híres kaliforniai Szilíciumvölgy, az amerikai high-tech, a kockázati tőke belvilágába, egyúttal nevek már-már követhetetlen sokaságával sztorizik a Musk vállalkozásai során fel- és letűnt „kockákról”. Vagyis azokról a magasan képzett műszaki-közgazda csúcsfejekről, akik önsanyargatóan, de önként és dalolva követik fanatikus főnöküket.

Isaacson könyvében természetesen tág teret kap a Tesla. Kevéssé ismert, hogy Musk, akinek brahista kockázatvállalása soha nem ismer határokat már az első Tesla modell, a Roadster indítása idején majdnem a falnak ment. Nem volt elegendő tőke a gyártás felfuttatáshoz, de Musk rávette a Mercedes főnökeit: nekik is jól jöhet az elektromos hajtás, s a német multi betett 50 millió dollárt. Mellesleg a Toyota is invesztált Teslába, de aztán kiszállt, nem láttak benne fantáziát. Tévedtek. Tesla a hatodik olyan amerikai cég lett, amelynek piaci értéke meghaladta az egybillió(!) dollárt. Két évvel ezelőtti mérések szerint kapitalizációja többet ért, mint a riválisok, a Toyota, VW, a Daimler, Ford és a GM cégeké együttvéve.

A szédítő fejlődést számtalan technikai részlet illusztrálja, köztük a nemrég színre lépett Cybertruck, amelynek gyártási terve úgy hat éve merült fel. A tervezők a hagyományos amerikai pickup formákat, így a Chevrolet Silveradót nyomták mintaként, de Musk rendre elvetette azokat. Itt is új utakat keresett, s így megint az ő fejéből pattant ki az ötlet: készüljön a dilikocsi rozsdamentes acélból, külleme pedig mutasson a jövőbe. Beválik? Annyi bizonyos, hogy a márkáért rajongó vevőkör tülekedik érte, mint ahogy a számos eredeti digitális-megoldás, köztük a vezetéstámogató autopilot-rendszer mellett vevők Musk altesti humorára is. Így arra, hogy a Tesla modellekben „nyisd ki a segglyukat” hangutasításra hátul felpattan az elektromos töltőcsatlakozó fedele, mi több a kocsi(szoftver) szellentő hangokkal is elszórakoztathatja a bennülőket.

Végül is ki az a Musk – teszi fel a kérdést a magyar kiadás szaklektora, Bazsó Gábor. Nagy hatású innovátor, iparmágnás, rakétatudós, zseni, sarlatán, gazember, elmebeteg, csaló, milliárdos, földönfutó gyerek, apa, zsarnok, próféta? Alighanem igaza van abban, hogy mindez vagy hétszáz oldal elolvasása után sem derül ki egyértelműen.

Az életrajz-szerző Isaacson is dilemmázik, s azt kérdezi: vajon egy visszafogott Musk elérhetné-e mindazt, amit a féktelen Musk magáénak mondhat? Juttathatnánk-e Föld körüli pályára rakétákat, átállíthatnánk-e elektromos energiára a közlekedést, anélkül, hogy elfogadnánk személyiségének egészét? A nagy újítókat, olykor a veszélyt kereső gyerekembereket – így Isaacson –képtelenség szobatisztaságra nevelni. Elég őrültek ahhoz, hogy azt higgyék, ők meg tudják változtatni a világot.

Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!

Heimer György
A szerző nyugdíjas, szabadúszó újságíró. Aktív korában a HVG egyik szerkesztőjeként rendszeresen publikált a nemzetközi autóiparban végbemenő fejleményekről is.