Izraelben egyre komolyabb aggodalmat váltanak ki a kínai eredetű okoseszközök, köztük elektromos járművek (BYD), kamerarendszerek és háztartási eszközök nemzetbiztonsági kockázatai – számolt be a Yediot Aharonot napilap online kiadása, a ynet. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ezek a technológiák érzékeny adatokat gyűjthetnek, amelyeket közvetlenül Kínába továbbíthatnak, ezáltal a hírszerzés eszközeivé válhatnak.
Izrael felfüggesztette a kínai BYD járművek katonai beszerzését
A növekvő biztonsági kockázatokra reagálva az izraeli védelmi minisztérium idén felfüggesztette a kínai BYD által gyártott elektromos autók beszerzését az izraeli hadsereg számára. A döntés hátterében az a megállapítás állt, hogy ezek a járművek fejlett szenzorokat és kommunikációs rendszereket tartalmaznak, amelyek révén képesek lehetnek vizuális, hangalapú és biometrikus információk rögzítésére, majd továbbítására.
A Sin Bet, az izraeli belbiztonsági szolgálat egyik korábbi vezetője, Harel Menasri úgy nyilatkozott: „Ezek a kínai járművek gyakorlatilag mozgó kémplatformokként is működhetnek.” Menasri szerint még akkor is fennáll a fenyegetés, ha a hálózati kommunikációt letiltják, mivel a beépített szoftverek és érzékelők önálló adatgyűjtésre képesek.
Nem csak autókról van szó – a kínai kamerák is célkeresztbe kerültek
A probléma azonban nem korlátozódik a közlekedési eszközökre. Izraelben – hasonlóan az Egyesült Államokhoz – széles körben elterjedtek a kínai Hikvision és Dahua gyártású biztonsági kamerák, amelyekről ismert, hogy első beüzemeléskor automatikusan próbálnak csatlakozni kínai szerverekhez. Ez komoly adatvédelmi és kiberbiztonsági kérdéseket vet fel, mivel a kiszivárgó információk könnyen katonai vagy stratégiai jelentőségűek lehetnek.
Az Egyesült Államok már 2018 óta tiltja az említett cégek termékeinek használatát védelmi létesítményekben. Izrael most szigorúbb szabályozásokat vezet be, különösen az állami és katonai infrastruktúra védelme érdekében.
Rejtett veszélyek a hétköznapi okoseszközökben is
A kockázatot nemcsak a látható biztonsági rendszerek, hanem a háztartási eszközök is hordozzák. A szakértők figyelmeztetnek, hogy robotporszívók, drónok, okoshangszórók, WiFi-routerek és egyéb szenzoros eszközök is képesek lehetnek a lakókörnyezet feltérképezésére, a napi rutin rögzítésére, majd az adatokat – sok esetben észrevétlenül – külső szerverekre továbbíthatják.
Ezek az eszközök gyakran olyan háttérrendszerekkel működnek, amelyekben a felhasználó nincs teljes kontroll birtokában, így könnyen válhatnak kiberkémkedési tevékenység célpontjaivá vagy eszközeivé.
Kína technológiai ambíciói globális biztonsági dilemmákat vetnek fel
A szakértői aggodalmakat csak tovább fokozza az a tény, hogy Kína a „Made in China 2025” stratégia keretében vezető pozícióra törekszik a digitális technológiai szektorban. Ennek részeként az állambiztonsági minisztérium kiterjedt kiberkémkedési hálózatot működtet, amelyet nemzetközi hírszerzési források már több mint 260 000 okoseszközhöz kötnek, amelyeket nyugati célpontok megfigyelésére használnak.
Izrael különösen érzékeny célpontnak számít a kínai hírszerzés szemében, mivel egyrészt szoros katonai-technológiai szövetségben áll az Egyesült Államokkal, másrészt maga is az élvonalba tartozik az innovációs fejlesztések terén. Több elemző szerint Peking kiemelt figyelmet fordít az izraeli-amerikai védelmi együttműködésekre, a csúcstechnológiás fegyverrendszerekre és az érzékeny tudományos kutatásokra.
Intézkedések: Izrael lépéseket tesz a kínai technológia korlátozására
Bár az izraeli kormány hivatalosan nem kommentálta az ügyet, több állami és katonai szerv már megtette az első lépéseket. Az elmúlt hónapokban elkezdték kiszorítani a kínai gyártmányú technológiákat az érzékeny területekről, és szigorították az adatvédelmi és kiberbiztonsági protokollokat a kulcsfontosságú infrastruktúrákban.
A cél egyértelmű: megelőzni, hogy a kínai okoseszközök és technológiák gyenge pontként szolgáljanak az ország nemzetbiztonsági rendszerében.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!