2025 közepétől a németországi Hamburgban fokozatosan megkezdik az ALIKE projekt keretében az autonóm, önvezető igényalapú ridepooling próbaüzemét. Az üzemeltetési terület a városközpontot fogja lefedni.
Önvezető autóban utazni egy teljesen másfajta érzés, amit egy hagyományos irányítású autó nem tud adni. Kisebb-nagyobb mértékben, de már ma is találkozhatunk az önvezetés bizonyos fokozataival, bár Európában a szabályozások nem túl egyszerűek. Éppen ezért az önvezető autók fejlődésének inkubátora leginkább az Egyesült Államok, de szerencsére Európa is azért képes haladni a korral ezen a téren, még ha ehhez helyi szabályozású területek is kellenek, mint most épp Hamburg.
Már jövőre, vagyis 2025 közepétől indul az ALIKE projekt, melynek résztvevői fokozatosan indítják majd el a próbaüzemet, a németországi Hamburg városában. A legizgalmasabb az egészben pedig az, hogy szerencsére nem valami városszéli rozsdaövezeti épületek között fognak teljesíteni az önvezető autók, hanem valódi, éles környezetben, a város közepén, érintve a történelmi belvárost is.
A projekt a tervek szerint 20 elektromos autóval indulna, egyfajta robotizált taxi jelleggel működve. Ha valaki szeretné kipróbálni, egy alkalmazáson keresztül kell megrendelnie az önvezető képességekkel felruházott ID.Buzz furgonok, vagy Holon Mover-ek (egy közepes méretű busz) egyikét. Mindegyik jármű a manapság elérhető legjobb technológiákkal van felvértezve.
A Hamburg központjában található, mintegy 37 négyzetkilométeres próbaterület célja valós forgalmi adatok gyűjtése és a nyilvános jelenlét. A próbaidőszak elején még azért lesz egy felelős személy a sofőrülésben, de ha az önvezető autók jól bizonyítanak, elengedik majd a kezüket várhatóan.
Az összesen 26 millió euróval támogatott projekt a tervek szerint három évre szól és három fő szakaszra oszlik: Az előkészítő szakaszban a közelmúltban zajlott a részletes projekttervezés és szoftverfejlesztés. A jelenlegi integrációs szakaszban a járművek összekapcsolása van folyamatban az operációs szoftverrel. A járművekre és a működési területre vonatkozó engedélyek beszerzése szintén folyamatban van.
Az autonóm ridepooling szolgáltatás pedig 2025-ben indulhat el a működési szakaszban. A Karlsruher Institute for Technology (KIT) ezzel egyidejűleg az autonóm járművek nyilvános elfogadottságát kutatja, kezdve a hozzáállást és az igényeket felmérő felmérésekkel. Hamburg közlekedési szenátora, Dr. Anjes Tjarks úgy látja, ez a kezdeményezés kulcsfontosságú a jövő tömegközlekedésének alakításában, hidat kínálva a hagyományos szolgáltatások és az egyéni igények között, miközben csökkenti a személygépkocsiktól való függést.
Értesülj időben a legfontosabb elektromos autós hírekről! Kövess minket Facebookon, X-en, Instagramon, vagy iratkozz fel Google News és YouTube-csatornánkra!