A német és az olasz kormány jelezte, hogy megvétózná azt az uniós döntést, amely szerint 2035-től kezdve az EU-ban csak olyan új gépkocsikat lehetne értékesíteni, amelyek működése nem bocsát ki üvegházhatású gázokat.
Volker Wissing szabad demokrata (FDP) közlekedési miniszter azért fenyeget vétóval a döntéssel kapcsolatban, hogy elérje: az EU tegye lehetővé a szintetikus üzemanyagok (E-fuel) használatát 2035 után az autók számára.
„Ha csak a Németországban meglévő hatalmas személygépkocsi-flottát vesszük figyelembe, az FDP csak akkor tud kompromisszumot kötni a flottakorlátokról, ha lehetővé válik az e-üzemanyagok használata is.” – Erősítette meg Wissing a Bild-nek. Ellenkező esetben Németország nem tudja megszavazni a döntést.
A kérdés egyik vitás pontja az volt, legyen-e mentesség a szintetikus üzemanyaggal hajtott autókra. Ezeket az úgynevezett e-üzemanyagokat elektromos áram felhasználásával állítják elő, többnyire vízből és CO2-ből. Egy tavaly októberi megállapodás értelmében az Európai Bizottság megvizsgálja, hogy az ilyen belső égésű motorral felszerelt járműveket a jövőben mégiscsak lehet-e regisztráltatni. Wissing szerint a döntés köti a Bizottságot.
Olaszország is a döntés vétójára készül. Gilberto Pichetto energiaügyi miniszter szerint „az elektromos járművek nem lehetnek az egyetlen eszközei annak, hogy az átmeneti időszakban elérjük a zéró kibocsátást.”
Olaszország már korábban megerősítette, hogy ellenzi azt az európai döntést, amely 12 év múlva tiltaná az új benzin- és dízelüzemű autók értékesítését. A közlekedési miniszter „öngyilkosságnak” és a kínai iparnak szóló „ajándéknak” nevezte az elektromos járművekre való gyors átállást.
A múlt héten az olasz kormány közölte, hogy Franciaországgal és Németországgal közösen szeretné befolyásolni és lassítani a személygépkocsik és teherautók kibocsátásának csökkentésére irányuló uniós jogszabályok elfogadásának ütemét. Brüsszeli hírek szerint egyébként Lengyelország és Bulgária sem biztos, hogy megszavazza a belső égésű járművek betiltását, ha Németország tartózkodik.