Nyár közepén írtam arról, hogy hamarosan nagyban könnyülhet a Romániában élő elektromos autósok élete a töltés vonatkozásában. Köszönhető ez annak, hogy az ország területén található Enel X töltőállomásokat átveszi a Hubject. Az Enel X jelenleg közel 160 töltőpontot üzemeltet Romániában és az itteni töltők a Juicepass nevű alkalmazással indíthatók. Mindez hamarosan megváltozik, hiszen ezek a töltők csatlakoznak a Hubject vállalat Intercharge roaming platformjához.
Remélhetően hamarosan nem csak a Romániában élő elektromos autósok örülhetnek, hanem összesen 6 ország (Csehországban, Horvátországban, Magyarországon, Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában) e-autósai is. A NEXT-E elektromos járműveket kiszolgáló töltőinfrastruktúra-projekt tagjai és az e-mobilitás digitális specialistája, a Hubject közötti együttműködésnek köszönhetően a projektben megvalósuló kombinált villám- és ultragyors töltők egyetlen alkalmazáson keresztül lesznek elérhetők mind a hat országban.
A Hubjecttel való együttműködéssel nagymértékben növekszik a NEXT-E projekt e-mobilitási hálózatának jelentősége, létrejön egy e-roaming platformhoz csatlakozó, a hosszabb távú utazást támogató töltőinfrastruktúra. És hogy mindez miért lesz többek között hazánkban is egy igazán jó dolog?
A Hubject legújabb sajtónyilatkozata révén megtudható, hogy hamarosan elkezdődik a Plug&Charge szabvány implementálása a rendszerükbe, egyelőre csak teszt jelleggel. Így tulajdonképpen minden Hubject-üzemeltetésű töltő használható lesz a lehető legegyszerűbb módon, vagyis bedugjuk a töltő és indul a töltés. Annak végeztével pedig fizetünk. Semmilyen extra alkalmazás, RFiD kártya nem szükséges. Minden folyamat, köztük az azonosítás és a számlázás is automatikusan végbemegy a rendszerben, azzal az elektromos autó tulajának nem lesz dolga.
„Nyitottak vagyunk az együttműködésre, mert hisszük, hogy ez az egyetlen olyan közös tevékenység, amely megalapozhatja egy érettebb elektromos járműpiac létrejöttét. Egyik prioritásunk, hogy segítsük a piacot minden szereplő számára hozzáférhetővé tenni. Csak így érhetjük el a közös célt, a tömeges mértékű bevezetését az elektromos járműveknek, ami a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését is eredményezi. Az elektromos járművek tömeges elterjedése azonban nem lesz megvalósítható, hacsak minden elektromos járművezető nem rendelkezik egyszerű és biztonságos módszerrel a jármű feltöltésére. A folyamat felgyorsítása érdekében úgy döntöttünk, hogy megosztjuk tanulságainkat és tapasztalatainkat az Open Plug&Charge Testing rendszer elindításával.”
Azonban van egy apró szépséghibája az ISO 15118 szabványon alapuló Plug&Charge szolgáltatásnak. Mégpedig, hogy a töltőoszlop és a hálózat, valamint az autó tanúsítványok (certifikációk) útján kommunikálnak egymással, így ezek jelenléte szükséges a szolgáltatás használatához. Ezért a régebbi elektromos autók nagy eséllyel nem fogják tudni kiaknázni ezt a kényelmi funkciót. A szolgáltatás megjelenése viszont szerencsére nem egyedi, hiszen már az Ionity is tervezi ennek bevezetését.