ABB Terra AC Wallbox – Gyors és kényelmes töltés otthoni fali töltővel

0

A fali töltő az otthoni autótöltés komfortos, biztonságos, energiatakarékos és elegáns változata.

Ha elektromos autó tulajdonosként szeretnénk maximalizálni a hatékonyságot, és hosszabb távon kényelmesen és biztonságosan tölteni az autónkat, érdemes megfontolni egy otthoni fali töltő beszerzését.

Konnektoros töltés vs. otthoni fali töltő

Az e-autóhoz járó kábelt a köznyelv töltőnek hívja, pedig technikailag nem az, csak egy biztonsági eszköz, mivel töltéskor életveszélyesen nagy áram kerül a hálózatból az autó akkumulátoraiba. Háztartási konnektoron keresztül kapcsolódhat az elektromos hálózathoz, de ezeket a konnektorokat önmagukban nem autó töltésre tervezték. Hátránya az is, hogy gyakran 10 órát is várni kell, amíg 150-200 kilométerre elegendő árammal látja el az autót.

A fali töltő az otthoni töltés kényelmesebb, biztonságosabb, gyorsabb és elegánsabb változata. A fali töltő akár 2-3-szor gyorsabb töltést biztosít és jóval biztonságosabb is a konnektoros megoldásnál. A 10 órás töltési időt akár 2-3 órára is redukálhatjuk: az autóba épített, áramátalakító töltőelektronika teljesítménye határozza meg, hogy egységnyi idő alatt maximum mennyi energia tölthető az akkumulátorba.

A fali töltő biztonságosságát számos, a felhasználót és az otthoni hálózatot védő beépített védelem garantálja, például túláram-, és túlfeszültség védelem, DC szivárgóáram érzékelés, alacsony-, és magas feszültség elleni-, és földzárlatvédelem.

A fali töltő praktikusabb is, mivel hazaérve nem kell az autó saját kábelét előszedni a csomagtartóból, kitekerni és csatlakoztatni, elég csupán levenni a fali töltőről és már tölthetünk is vele.

A fali töltőkről

A fali töltők 230V/3x400V-os hálózatot használnak, és 1-, vagy 3 fázisról táplálhatóak. Teljesítmény szerint így csoportosíthatóak:

●      3.7 kW (1 fázis 16 A)

●      4.6 kW (1 fázis 20 A)

●      7.4 kW (1 fázis 32 A)

●      11 kW (3 fázis 16 A) (3×3.7 kW)

●      22 kW (3 fázis 32 A) (3×7.4 kW)

A fali töltők különböző teljesítménnyel rendelkeznek. A kiválasztás során lényeges, hogy az autó invertere mekkora teljesítményű és hány fázisú töltést képes kezelni. Hiába van egy 11 kW (3×3,7 kW) töltőnk, ha az autónknak 1 fázisú 7,4 kW-os invertere van, akkor csak 3,7 kW-al tudjuk tölteni. Ez a tényező meghatározza az autó töltési sebességét is. Ha a fali töltő 32 A-t képes leadni, egy fázison, például a 3,6 kW-os inverterrel rendelkező autók csak ennek felét, 16 A-t tudnak felvenni.

Ha nem áll rendelkezésre otthon az autó maximális töltési teljesítményhez megfelelő állandó hálózati kapacitás (az egyéb fogyasztók használata miatt), a töltő összeköthető egy energiamérő készülékkel, amivel szabályozható a teljesítménye az otthoni hálózatunk leterheltségének függvényében. Egy átlagos családi ház fogyasztása éjjel minimális, így időzítve a töltést elkerülhető, hogy a házban lévő háztartási gépek és a töltő együtt túlterheljék a hálózatot. Ilyenkor a rendelkezésre álló kapacitást ki tudjuk használni – ezzel és az előző módszerrel pedig hatékonyan tudjuk optimalizálni a felhasználásunkat.

A kedvezményes elszámolású, ún. “éjszakai” áramot (B tarifa) csak a fixen bekötött fogyasztókhoz lehet igényelni, és az e-autó nem tartozik ezek közé. Töltésre az A1-es és A2-es tarifák alkalmazhatók. Az A2-es tarifa alacsonyabb, mint az A1-es, azonban a teljesítménybővítés külön költség, és azt is igazolni kell, hogy e-autó tulajdonosok vagyunk. Hátrány, hogy napelemmel együtt nem használható a kedvezményes tarifa.

Mire figyeljünk a fali töltő kiválasztása és telepítése során?

  • Elbírja-e az otthoni hálózat a terhelést? Érdemes villanyszerelővel konzultálni, mert előfordul, hogy az energiaszolgáltatótól teljesítménybővítést kell igényelni, illetve, hogy a töltőhöz a meglévő kábeleket új, nagyobb keresztmetszetűre cserélni. A szakember ellenőrzi a nulla-, és a földelővezető jelenlétét, teszteli a védelmi kioldásokat és a kommunikációt; a töltő és az elektromos autó közötti kommunikációt, a kábeleket, valamint a fázissorrendet.
  • Hány fázisú az e-autó saját töltője? Ez lehet 1-, 2-, vagy 3 fázisú – ennek megfelelően kell a wallboxot kiválasztani.
  • Type 1-es, vagy Type 2-es típusú az autó oldali csatlakozó? A Type 1 csatlakozó csak 1 fázisú, a Type 2 nagyobb teljesítményű, 3 fázisú AC töltésre is használható, ha töltőkábel és a jármű fedélzeti töltője is 3 fázisú.
  • 16 A-s, vagy 32 A-s töltőre van-e szükségünk? A 32 A-s töltők megfelelnek a 16 A-s töltésre is, azonban ez fordítva nem igaz.
  • Rendelkezik-e a töltő leválasztó relével, valamint alacsony- és túlfeszültség-védelemmel?
  • Van-e harmadik független féltől származó tanúsítása (pl. TÜV) tanúsítványa? Árulkodó jel a minőségre nézve, ha nincs, ez esetben lehetőleg kerüljük!
  • A wallboxok többsége ugyan IP54-es védelemmel rendelkezik, de lehetőleg ne tegyük ki őket közvetlenül esőnek – igyekezzünk védett helyen kialakítani az otthoni „töltőállomást”.
  • Mekkora az autóhoz kapott töltő kábelének hossza?  Minél közelebb helyezzük a töltőt a töltési ponthoz!

Egy megbízható fali töltő: ABB Terra AC Wallbox

Terra AC Wallbox fali töltő  3,7-22kW-os teljesítmény leadására képes. A hagyományos fali töltők sokaságából az okos funkciók is kiemelik. Kiváló ár-érték aránya miatt pedig az egyik legsikeresebb otthoni töltőállomás lett. A készülék könnyen telepíthető, esztétikus kivitelű. Többféle csatlakozóval is kapható, ezért a legtöbb e-autóval kompatibilis.

Egyfázisú változatai:

●      3,7 kW / 1×16 A-es

●      7,4 kW / 1×32 A-es

Háromfázisú változatai:

●      11 kW / 3×16 A-es

●      22 kW / 3×32 A-es változatban kapható

A készülék IP54-es és IK10-es védelemmel, valamint Type 1-es, és Type2-es töltő kábellel vagy aljzattal rendelkezik. Az otthoni felhasználásra kényelmi okok miatt a legjobb választás egy töltőkábellel rendelkező verzió, elég csupán levenni a fali töltőről és már tölthetünk is vele. Az említett védelmi funkciók, túláram-, és túlfeszültség védelem, DC szivárgóáram érzékelés, alacsony-, és magas feszültség elleni-, és földzárlatvédelem megtalálhatók benne. Mindez remekül integrálható az otthoni, okos energiakezelő rendszerbe is.

A fali töltőhöz elérhető a ChargerSync telefonos alkalmazás, amivel a regisztrációt követően egyszerűen kezelhetjük a készüléket, valamint sokkal kényelmesebbé, átláthatóbbá teszik a töltést is bizonyos funkciók, pl. töltés indítás, terhelésmenedzsment, teljesítménykorlátozás, időzítés vagy státusz monitorozás, statisztikák. Az alkalmazás segítségével egyszerűen végrehajtható a wallbox szoftverfrissítése is.

 A wallbox telepítése lakóparkban

Amennyiben lakóparkba szeretnénk fali töltőt, a lakók egy külön RFID- kártyát kapnak, amellyel töltés indításkor azonosítani tudják magukat. A kártya érintésével elindul a töltés, majd ez alapján tudnak elszámolni a társasház felé. A társasházakban, lakóparkokban, és parkolókban is több töltő összekapcsolható, és programozva vezérelhető.

Támogató
PR cikkek, támogatott tartalmak megjelenítése. Bővebb információ az admin kukac e-cars.hu e-mail címen kérhető.