Elon Musk, a Tesla vezetője bejelentette, hogy a cég a CureVac vállalat partnerévé vált, akik jelenleg a COVID-19 elleni vakcinán dolgoznak a saját RNS technológiájukat felhasználva.
A CureVac egy németországi székhelyű biotechnológiai vállalat, mely a saját RNS (ribonukleinsav, a DNS-hez hasonló polimer óriásmolekula) technológiája által kínál gyógymódot számos betegségre.
Az utóbbi években új influenza-oltóanyagot fejlesztettek ki, ennek köszönhetően váltak élenjáróvá a COVID-19 elleni vakcina kutatásában is. Májusban már pozitív eredményeket tettek közzé a vakcinajelöltjükkel kapcsolatban. Ezt követően a német kormánytól szereztek egy 300 millió eurós befektetést a munkálatok folytatásásra.
De mi köze van ehhez a Teslának?
Elon Musk a Twitteren jelentette be, hogy a Tesla együttműködik a CureVac-kel, hogy „mikrogyárakat” építsen neki.
„A Teslának ez egy mellékprojekt, RNS mikrogyárakat építünk a CureVac-nak és esetleg másoknak is.”
Musk arról is beszélt, hogy szerinte milyen potenciál van a RNS technológiában.
„Alapvetően úgy gondolom, hogy az RNS (és a DNS) technológiában hihetetlen potenciál van. Ez a technológia tulajdonképpen sok betegség megoldását egy szoftver problémává teszi.”
Tesla, as a side project, is building RNA microfactories for CureVac & possibly others
— Elon Musk (@elonmusk) July 2, 2020
Musk megerősítette, hogy a Tesla automatizáló csapata a CureVac projektjén dolgozik.
Ugyan a Tesla már fektetett erőforrásokat a koronavírus-járvány kezelésébe, például maszkokat és lélegeztetőgépeket is adományozott, azonban a biotechnológiába való bekapcsolódás mégis csak egy nagyobb léptékű projekt.
A cég azt a szakértelmét használja fel, melyet a saját gyártósorainak kiépítése közben szerzett.
Valójában azonban nem is olyan meglepő a dolog, a Grohmann Engineering, a csapat, mely most a berlini Gigafactory automatizálásán dolgozik, egészen hasonló dolgokkal foglalkozott, mielőtt megvásárolta volna a Tesla.
Bár az egészen meglepő, hogy a Giga Berlin építése közepette jut idejük arra is, hogy egy ilyen volumenű projektet kivitelezzenek.
Ilyen esetekben látszik az, hogy milyen komplex vállalat is a Tesla. Az autógyártásból kiindulva számos egyéb iparágat hódított mér meg, melyek látszólag egymástól merőben különböznek, ám a valóságban mégis összekapcsolódnak.