McLaren: a szintetikus üzemanyag lehet az elektromos áram alternatívája

0

Helyettesíteni azonban soha nem fogja az akkumulátorokat. – Noha az autógyártók nagy része már feszített tempóban fejleszti az elektromos járműflottáját, még mindig évekbe telhet annak a tömeges értékesítésnek az elérése, amit igazán szeretnénk. Hiába a hatalmas lendület, az alacsony üzemanyagárak természetesen nem motiválják az autóvásárlás előtt állókat abban, hogy megfontolják egy hibrid hajtással szerelt jármű lehetőségét, nem is beszélve a teljesen elektromos autókról, melyek még mindig nagyon drágák, bár a kínálat növekedésével lassan talán csökkeni fog az áruk. A hibridek közös nevezőre hozhatják mind az elektromos autók híveit, mind pedig a fosszilis üzemanyagokkal működő belső égésű motorok szerelmeseit, áthidalva ezzel mindkét lehetőség előnyeit és hátrányait is. A fenntartható fejlődés tehát valahol az elektromobilitásban keresendő, kivéve, ha például a McLaren-t kérdezzük. Ők ugyanis a Volkswagenhez és a Porschehoz hasonlóan a szintetikus üzemanyagokban hisznek.

Jens Ludmann, a McLaren vezérigazgató-helyettese az Autocar-nak adott interjújában elmondta, hogy az autógyártó már a korai tervezés szakaszában van egy szintetikus folyékony energiahordozóval működő autó kifejlesztésében. Ludmann úgy véli, hogy ez a lehetőség életképes alternatíva lehet a villamos energiára, különösen akkor, ha az akkumulátorok gyártását is figyelembe vesszük, mikor az EV-k környezeti hatásait boncolgatjuk. Ugyanakkor a márkánál sem akarják visszatartani az akkumulátor-fejlesztés lehetőségeit. Ehelyett inkább kiemelik és megfontolják az egyéb lehetőségeket is.

Vannak azonban akadályok. Az akkumulátor-technológia már bizonyította rátermettségét azon feladat ellátására, hogy alkalmazása alternatívát kínáljon a belső égésű motorral hajtott autókra, bár az ár továbbra is problémát jelent. A helyettes azt is elmondta, hogy semmiben sem lehetnek biztosak azzal kapcsolatban, hogy a szintetikus üzemanyagok fejlesztése mikor érhet a termelési fázisba, és a motoroknak is kismértékű módosításokra lenne szükségük, hogy szintetikus üzemanyaggal is működni tudjanak. Az eredmény pedig a károsanyag-kibocsátás csökkentése lehet, különösen akkor, ha elektromos motorral kombinálva hibrid hajtásokat hoznak létre.

A szintetikus üzemanyag elképzelése csábító, bár még Ludmann sem hiszi, hogy helyettesítheti az elektromos árammal működő járműveket. Alternatív energiahordozóként azonban rákényszerítheti az autógyártókat arra, hogy fejlesztéseket, kutatásokat végezzenek az üzemanyag-felhasználás hatékonyságának növelése érdekében, mindeközben pedig csökkentsék a szén-dioxid-kibocsátást.

Ahhoz pedig kétség sem fér, hogy az akkumulátorral szerelt elektromos járműveknek van leginkább létjogosultsága ebben a törekvésben, ám lehetséges, hogy a jövőben ez csak egy „üzemanyag” lesz a sok opció közül. Vannak például olyan autógyártók, melyek továbbra is a hidrogén üzemanyagcellás technológia fejlesztésére fókuszálnak. A lehetséges forgatókönyvek száma végtelen, előfordulhat, hogy a ma ismert vagy kutatott fejlesztések egyike, mindegyike, de akár közülük egyik sem lesz a jövő autóinak technológiája.

Rozsa Arpad
“Orvostanhallgatóként az egészség védelme mindennapjaim szerves részét képezi. A nyomaték és a hangtalan közlekedés mellett így kifejezetten fontosnak tartom, hogy ne szennyezzük azt a környezetet, melyben mindennapjainkat éljük.”