Még 2015 májusában adták át az első és egyetlen debreceni elektromos autó töltőállomást, ami CHAdeMO szabványú, így sok másik autót nem is lehet vele tölteni. A nagyerdei mélygarázsban levő állomás átadásán a város polgármestere Papp László, akkor úgy nyilatkozott, hogy Debrecen elkötelezett a környezetvédelem mellett, ezért szeretnék megteremteni az elektromos autózás feltételeit.
2016 derekán a Nemzetgazdasági Minisztérium 1 milliárd 250 millió forintos pályázatot hirdetett a 15 ezernél nagyobb lélekszámú városi önkormányzatok részére elektromos autó töltőállomások telepítésére. Barcsa Lajos alpolgármester akkor azt közölte, hogy a tervek szerint tíz elektromos töltőállomásra pályázik Debrecen önkormányzata. Nemrég pedig kiderült, hogy Debrecen sikerrel pályázott. A város 25 és fél millió forintot nyert tíz elektromos töltőállomás létesítéséhez. Ezek körül kilenc “A” típusú, mely gyors töltőberendezés ami két 22 kW-os(AC) töltést tud kiszolgálni egyszerre. Egy pedig “C” típusú villámtöltő ami 50 kW-os(DC).
Az elnyert támogatáshoz az előzetes költségbecslések alapján az önkormányzatnak 15-18 millió forinttal kell beszállnia, amiből fedezhető többek között a hálózatra csatlakozás, tervezés és a parkolók átalakításának a költsége.
A héten pedig két új elektromos töltőállomást adtak át csütörtökön Debrecenben, a Kossuth tér és a Hatvan utca torkolatánál. A már meglévő parkolóhelyekből négyet ezekhez rendeltek; csak elektromos autóval és csak a töltés idejére használhatók.
– Két nap alatt, csütörtökön és pénteken összesen kilenc új töltőállomást helyezünk üzembe a városban. A Nagyerdei Stadion mélygarázsában már működővel együtt így tíz lesz. Ezekkel az „A” típusú berendezésekkel másfél-három óra alatt lehet feltölteni egy elektromos autót – mondta el Barcsa Lajos alpolgármester. Hozzátette: a beruházás a Nemzetgazdasági Minisztérium pályázati forrásából, 25,5 millió forintból valósult meg. – Minden töltőállomáshoz két parkolóhely tartozik. Egyelőre ingyen „tankolhatnak” Debrecenben az elektromos autót használók. Az ilyen járművek száma mintegy száz körül van városunkban – részletezte Barcsa Lajos. Azt is előrevetítette, hogy 2019-ben még egy, „C” típusú „kutat” adnak át a Segner téren, ami „villámtöltő” lesz.
– Mindez egy hosszú távú fejlesztési koncepció része. Debrecen tavaly fogadta el a fenntartható klíma érdekében hozott akciótervét, mely szerint 2013-hoz viszonyítva 43 százalékkal kívánja csökkenteni a városban a szén-dioxid-kibocsátást. Ehhez persze számos más dolog is kell, de az elektromos töltőállomások hozzájárulnak ahhoz, hogy egy kicsit tisztább legyen a levegőnk – hangsúlyozta az alpolgármester.
forrás: haon.hu