Az elmúlt három hónapban a Tesla lenyűgöző, több mint 50.000 elektromos autót gyártott havonta Kínában. Mindez azt mutatja, hogy a Gigafactory Sanghaj potenciálisan elérheti a 600.000 darabos éves kapacitást.
A Tesla kínai termelési számairól már többször beszéltünk az idén. Legutóbb szeptemberben néztük meg, hogy mi újság Elon Musk legeredményesebb gyárában. A sanghaji üzem eredetileg azzal a céllal épült, hogy a helyi igényeket kiszolgálja és egyben az USA-Kína között fennálló viaskodás okán kialakult kereskedelmi háború vámbüntetéseit elkerülje. Szerencsére a Biden-kormányzat kezdetével ezek a viaskodások visszaszorultak, azonban a helyi igények nem. Ezért a Tesla már akkor a kínai Gigagyár bővítése mellett döntött, amikor az még be sem fejeződött. Röviden: a Tesla valósággal berobbant Kínába, 10 hónap alatt felhúzták és elindították a Gigafactory 3-mat és közben bővítették is azt.
Az illetékes kínai hatóságtól (CPCA – China Passenger Car Association) megérkeztek a novemberi számok is: 52.859 darab legyártott autó (Model 3 és Model Y), ebből 21.127 darab ment exportra a világ számos más országába, Míg 31.732 maradt az országban, hogy az itteni vásárlókat is ki tudják szolgálni. Bár a november is hozta a csökkenő tendenciát az előző hónapokhoz hasonlóan, ennek ellenére még így is elmondható, hogy 348 százalékkal több Tesla készült Kínában, mint a 2020-as év ugyanezen időszakában. Az pedig csak hab a tortán, hogy a novemberi adattal a Tesla zsinórban a harmadik hónapot hozza le ötvenezer feletti darabszámmal. Ezzel pedig a Tesla jó úton halad abba az irányba, hogy év végére meglegyen a 600.000 itt gyártott darab, ami bámulatos teljesítmény két év alatt.
A sanghaji üzem építési munkálatai 2018 decemberében indultak és egy évvel később, 2019 decemberében már a gyártás is be tudott indulni. Ezekkel a számokkal pedig a Tesla kínai üzeme jelenleg a világ legeredményesebb elektromos autókat gyártó üzeme.
A sanghaji gyár érdemei alapján teljesen észszerű volt a Tesla azon döntése, hogy ezt az üzemet nevezze ki fő export-központjának, még idén augusztusban.
„Az erős Egyesült államok-béli kereslet következtében, valamint a költségeink optimalizálása érdekében teljesen megvalósítottuk az átállást arra, hogy a sanghaji Gigagyár legyen az elsődleges export elosztóközpont.”
A most Amerikában készülő autókat jó eséllyel fel is szippantja az ottani kereslet, így nem meglepő, hogy a Tesla inkább Ázsiához nyúl az extra ellátás biztosítása érdekében. Az amerikai erőforrásokat továbbá olyan projektek megvalósítása köti le jövőre, mint a Semi kamion, a Cybertruck, vagy éppen az új Roadster.