Egy igazán érdekes újdonsággal állt elő a kínai NIO, ami az egyik legismertebb kínai elektromos autó gyártó vállalattá nőtte ki magát az utóbbi pár évben. Ezúttal az akkupakkok terén sikerült nagyon alkotnia a NIO elektromos autógyártónak ami a „hybrid-cell”nevet kapta.
Előállt a NIO egy hibrid akkupakk ötletével. A „Hybrid-cell” névre keresztelt új akkupakk csak egy marketing név, ne tévesszen meg senkit.
A „Hybrid-cell” lényege, hogy különböző kémiájú cellákat tesznek egy pakkon belülre, ezzel kihasználva a különböző cellák előnyeit. A NIO megoldása esetében egy 75 kWh-s akkupakkról beszélhetünk, ami 5 kWh-val nagyobb kapacitású, mint a vállalat eddigi legkisebb egysége volt.
Az általuk csak „Hybrid-cell”-nek hívott megoldásban NCM (nikkel – kobalt – magnézium) és LFP (lítium – vas – foszfát) kémiájú cellák kerülnek beépítésre. Ám ezek arányáról nem szól a sajtónyilatkozat (talán 1:1 vagy 2:1 arányban). Az NCM technológia előnye a magas energiasűrűség, míg az LFP cellák jóval olcsóbbak. Viszont az olcsóságnak hátránya is van, ami az alacsony energiasűrűség és kapacitás, kedvezőtlen teljesítmény a hideg időben. Ezek egy részét a NIO szoftveresen és a hőmenedzsment átalakításával orvosolta, mellyel hideg időben a hatótáv veszteség 25 százalékkal csökkenhet.
Az új hibrid megoldás ráadásul kihagyja a ma még általánosnak mondható felépítési rétegrendből a modulokat, így a cellák közvetlenül a külső vázba kerülnek beépítésre (CTP: cell-to-pack). Ezért a NIO új akkumulátorpakkja jóval olcsóbban gyártható, kevesebb nyersanyaggal és jobban optimalizálható. Valamint a két cellakémiának köszönhetően nagyobb lesz az energiasűrűség ezáltal tartósabb lehet az akkumulátor.
Az új, 75 kWh-s „Hybrid-cell” akkumulátorokat megkapják az ES8, ES6 és EC6 elektromos modellek. Ezzel pedig még nagyobb hatótávot érhetnek el a NIO e-autói egyetlen töltéssel. Várható, hogy a legnagyobb 100 kWh-s akkumulátor is előbb utóbb megkapja ezt a technológiát, de addig is marad a már megszokott MCM 811-nél.
Összesítve tehát az alábbiak mondhatók el a „Hybrid-cellről”:
- 75 kWh kapacitás
- NCM és LFP kémiájú cellák (nem ismert arányban)
- CTP (cell-to-pack) technológia, modulok nélkül
- 10 százalékkal egyszerűsödő gyártás és összeszerelés
- 5 százalékkal nagyobb gyártási volumen
- 14 százalékkal nagyobb energiasűrűség (142 Wh/kg)
Nem a Nio az egyetlen, aki ilyen technológiával kísérletezik. A szintén kínai CATL-nek is van hasonló megoldása, ahol szintén vegyes kémiájú cellák kerülnek egy közös akkupakkba, ők egyszerűen csak CATL AB pakknak hívják a saját fejlesztésüket.