Európa 5 legnagyobb autópiaca felülmúlta a kínai elektromos autó eladásokat 2020 első negyedévében

0

Európa 5 legnagyobb autópiaca együttesen felülmúlta a kínai elektromos autó eladásokat 2020 első negyedévében. Úgy látszik, miközben Kínában még a lezárásokkal küzdöttek, aközben Európában e-autókat vásároltak, a PwC és a Strategy& közöstanulmánya szerint.

Németország, Franciaország, az Egyesült Királyság és Spanyolország együtt az első negyedévben 79 300 regisztrált elektromos autót tud felmutatni, ezzel szemben Kína „csak” 77 256 járművet.

Az európai eladások megduplázódtak a 2019 első negyedévéhez képest, mindeközben Kínában jelentősen zuhantak a korlátozások miatt. Ez a tendencia azonban várhatóan megfordul, ha Európa-szerte továbbra is fennmaradnak a kijárási korlátozások, mivel Kínában már fokozatosan oldják fel őket.

Kína majdnem 84 000 megerősített koronavírusos esetének több, mint 80 százaléka Hubei tartományban vol, melynek Wuhan a fővárosa. A járvány kitörése után februárban tetőzött, azonban a statisztikák szerint manapság szinte már nincsenek is új fertőzöttek. Ez jó lehetőség Kínának arra, hogy visszanyerje vezető szerepét.

Felix Kuhnert, a PwC elemzője szerint: Kína adócsökkentéssel és állami támogatásokkal ösztönözné az embereket a vásárlásra, és mivel hatalmas gyártókapacitással rendelkezik, így könnyedén visszanyerheti vezető szerepét az elektromosautó eladásokban.

Kuhner azt is hozzá tette, hogy a következő években Európa és Kína fej-fej mellett haladhat az elektromos autó értékesítésekben. A verseny nyertesét pedig a politikai akarat, a töltési infrastruktúra, valamint az elektromos járművek minősége és rendelkezésre állása határozza majd meg.

Az alternatív meghajtású járművek közül egyelőre a hibrid és plug-in hibrid járművek részesedése messze a legmagasabb Európában.

Számos autópiacra jellemző az, hogy csak egy-egy modell generál igazán eladásokat. Ilyen az Egyesült Államokban az e-autók között a Tesla Model 3, a hibrid vonalon pedig a Toyota Prius Prime.

Európában a legnépszerűbb elektromos autónak a Renault Zoe bizonyult, megelőzve a Peugeot 208 EV-t és a Volkswagen eGolf-ot. Mindeközben a hibridek közül továbbra is a Mitsubishi Outlander plug-in hibrid a legnépszerűbb a tanulmány szerint.

Ha pedig Európában továbbra is ilyen mértékben támogatnák az alternatív meghajtású járműveket, az azt jelentené, hogy idén világszerte akár 11 millió elektromos autó kerülhetne értékesítésre, mondta Kuhnert. A tanulmány szerint a teljes autóipar 10-40 százalékkal csökkenhet.

„Látni fogunk egy európai készpénzes használtautó-felvásárlási programot, de környezetvédelmi szempontok mentén.” – Mondta Kuhnert, utalva az Egyesült Államok tíz évvel ezelőtti erőfeszítéseire, hogy ösztönözzék az új autók értékesítését.

Egy ilyen program számos pozitív előnnyel járna: nem csak javulna a levegő minősége, hanem segítene az autógyáraknak is teljesíteni az emissziós normákat. „Meggyőzheti továbbá a vásárlókat is, hogy ezek ez ösztönzők nem csak az autóipart segítik, hanem a társadalom egészére nézve közvetlen haszonnal járnak.”