Ez pedig teljesen érthető is, hiszen a járvány már jobban érinti Amerikát, mint kontinensünket.
A néhány hetes leállást követően az elektromos autók gyártására szolgáló létesítmények Európában folytatják a termelést. A Hyundai és az Audi üzemei indították először újra a gyártósorokat, a Daimler várhatóan a jövő héten kezd. A kínai EV-gyárak már több hete újranyitották kapuikat a dolgozók előtt, az USA-ban találhatókkal kapcsolatos tervek azonban továbbra is a levegőben lógnak.
A Cseh Köztársaságban, Nošoviceben található Hyundai gyár, ahol az elektromos Kona-t is gyártják, a pándémia miatti háromhetes szünet után részleges működéssel újraindult ugyan, de a szokásos három műszak helyett most csak kettőben zajlik a munka. A gyárban a dolgozók közti távolságtartást lehetővé tevő intézkedéseket vezettek be, ideértve például a válaszfalak használatát a pihenőhelyiségekben, továbbá, szigorítottak a higiénés előírásokon is, a létesítményeket naponta többször átfertőtlenítik. A 3 hetes termeléskiesés bizonyosan hatással lesz az üzem évi 30000 db Kona Electric gyártási mennyiségére, de ez a gyors start enyhítheti a következményeket.
A körülbelül 14000 alkalmazottat foglalkoztató győri Audiban, hazánk legnagyobb autógyárában 100 munkás már megkezdhette a munkát, itt gyártják az e-tron elektromos motorjait is, elengedhetetlen tehát az üzem működése EV-szempontból az Audi számára. Az e-tron SUV összeszerelését a brüsszeli létesítmény végzi, melyet a tervek szerint április 20-án indítanak újra. Az Audi A3 Sportback e-tron Ingolstadtban készül, és információk szerint ez a gyáruk lehet a jövőbeli e-autó gyártás fő színtere is, itt április 27-én állnak újra munkába a gépek és a dolgozók.
A Daimler-nél a múlt héten azt nyilatkozták, hogy április 20-án folytatják a munkát. A brémeni gyár, ahol a Mercedes-Benz EQC-t is gyártják, szerencsére szerepel az újraindítási tervekben, a gyár azonban nem fog 100 százalékos kapacitással működni.
A Bloomberg jelentése szerint a VW egyes alkatrészgyártó üzemei a leállások ellenére jelenleg is működnek Németországban, de ez minimális, csupán 1700 alkalmazott dolgozik öt telephelyen. A BMW a legfrissebb információk szerint meghosszabbította termelési szünetét április 30-ig, ez előtt tehát biztosan nem nyitnak ki az üzemeik.
Az európai autógyártók létesítményeiről szóló örömteli bejelentések több, mint egy hónappal azt követően érkeznek, hogy Kínában már úraindultak ezek a gyárak, a Tesla sanghaji létesítménye például már február közepén nyitott.
Kérdés azonban, hogy az Egyesült Államokban lévő autógyárak mikor tudják majd folytatni működésüket. A kaliforniai kormányzó, Gavin Newsom ma bemutatta a gazdaság újraindítására készített tervezetét, azonban azt is kiemelte, hogy a lakóhelyelhagyásra vonatkozó állami szabályozások rendjének módosítása számos változótól függ, amelyeket képtelenség megjósolni. Ezek a nehezen predesztinálható tényezők magukban foglalják a gyanús esetek megfigyelését és védelmét a koronavírus-tesztelés alatt, a biztonságos kapcsolatfelvételt, illetve az izolálást és az egészségügyi ellátás biztosítását a pozitív vagy fertőzöttgyanús személyek esetében.
Az Electrek felvette a kapcsolatot a GM-mel a Chevy Bolt gyártásának Michiganben történő folytatásával kapcsolatban. A GM szóvivője a következőt válaszolta:
„Ha biztonságosan megtehetjük, folytatjuk a Chevrolet Bolt EV gyártását.”
Más információt nem adtak egyelőre, ez pedig nem túl sok, de azt azért jól érzékelteti, hogy az amerikai autógyárak esetében egyelőre nincsen napirenden az újraindulás lehetősége.