A Tesla komolyra sikeredett frissítése üzenetfelolvasással, új Autopilottal és sok egyébbel

0

Elon Musk (ismét) nem viccelt, amikor a Teslákra hamarosan megérkező „ünnepi” frissítést
rebesgette december 20-i tweetjében, többek között a teljeskörű autonóm vezetés előzetesére utalva. A december 23-án kezdődött frissítési hullámban komoly változások érkeznek, így például új hangutasítások, új játékok, az Autopilot új előzetese és még néhány dolog.

Pont ez a „még néhány dolog” az, amit a Tesla tulajdonosok már régóta vártak.

A 2019.40.50. kódjelű frissítés kísérő tájékoztatójában bejelentették a „telefonáláshoz kötődő fejlesztéseket”, amely többek között szöveges üzenetek felolvasását és hangutasítással történő küldését tartalmazza. Ez a funkció régóta hiányzott, különösen annak fényében, hogy mind az Apple Carplay, mind az Android Auto rendelkezik ilyen szolgáltatással, a Tesla fedélzeti rendszere – mivel mindkét keretrendszert nélkülözi – nem. A felhasználók részéről már 2018 óta erős nyomás nehezedett a gyárra, hogy ezt megoldja.

A tájékoztatóban ezt írták:

„Mostantól lehetőség van arra, hogy a kormányon levő jobb oldali görgő benyomásával elolvassunk és válaszoljunk szöveges üzenetekre. Amikor szöveges üzenet érkezik, a jobb oldali [scroll wheel button] megnyomásával a szöveget hangosan felolvassa az autó, a gomb újbóli megnyomásával válaszolhatunk úgy, hogy a kívánt szöveget hangosan lediktáljuk. Szintén lehetőség van a beérkező üzenetek megtekintésére a központi képernyő »Cards« szekciójában.

Azoknak az üzeneteknek a megjelenítéséhez, amelyek akkor érkeztek, amikor a telefon Bluetooth kapcsolaton keresztül csatlakoztatva volt, a központi kijelzőn az »Application Launcer > Call > Messages« menübe kell belépni. Az üzenetek elolvasásához vagy megválaszolásához a listában található üzenetre kell bökni. A funkció aktiválásához a kijelző felső részén lévő Bluetooth ikonra kell kattintani, majd a »Sync Messages« funkciót kell bekapcsolni. Ezt követően aktiválható, hogy új üzenet érkezésekor hanggal jelezzen az autó, ehhez a »Chime on New Message« elemet kell kiválasztani.”

Szintén újdonság a gyártótól, hogy ezentúl a kedvenc telefonszámaink is elérhetők a fedélzeti rendszer telefon funkcióján keresztül. Ahhoz, hogy a szövegfelolvasás funkció működjön, a telefonon aktiválni kell az értesítéseket. A Tesla emlékeztet arra is, hogy csoportos üzeneteknél ez nem működik.

A szövegfelolvasás bevezetésével újdonságok jelentek meg a hangutasítások között is:

„A hangutasítások rendszerét teljesen újjáépítették azért, hogy a természetes beszédhez jobban igazodjanak. Ebben az előzetes kiadásban arra fókuszáltak, hogy az utasítások használatával a minimálisra csökkentsék annak a szükségességét, hogy a tekintetünket az útról levéve a központi kijelzőt kelljen bökdösnünk.”

A frissítés tájékoztatójában néhány példát is hoztak:

  • Klimatizálás: „Set the temperature to 70” [állítsd a klímát 21 fokra], „Turn on he passenger seat heater” [kapcsold be az utas oldalán az ülésfűtést]”
  • Jármű: „Adjust my right mirror” [állítsd a jobb oldalai visszapillantó tükröt], „Open the glovebox” [nyisd ki a kesztyűtartót]
  • Navigáció: „Let’s go to work” [navigálj a munkahelyemre], „Where are the nearby supercharging stations?” [merre van a közelben Supercharger állomás?]
  • Szórakoztatás: „Play the Beatles” [játssz le Beatles számokat], „Search for Joe Rogan podcast” [keress rá Joe Rogan podcastjaira]
  • Kommunikáció: „Call Davis Lewis” [hívd Davis Lewis-t], „Send a text message to Evan” [küldj egy szöveges üzenetet Evannek]

Fejlesztettek a virtuális környezet megjelenítésén is:

„A környezet megjelenítésébe mostantól beletartoznak olyan további tárgyak is, mint például közlekedési lámpák, elsőbbségadás kötelező tábla, és néhány útburkolati jel. A közlekedési lámpák és az elsőbbségadást előíró táblák felismerése és megjelenítése nem helyettesíti a vezetőtől elvárt figyelmet, az autót ezek felismerése nem fogja megállítani. Az új elemek megjelenítéséhez a Controls > Autopilot > Full Self Driving Visualization Preview menüt kell aktiválni.” – Sajnos ez hazánkban egyelőre még nem működik az EU-s jogszabályok miatt!

Úgy néz ki, hogy Musk erre a funkcióra gondolt, amikor az autonóm vezetés előzeteséről írt.

Fontos megjegyezni, hogy bár a flotta szoftverének frissítése december 23-án elkezdődött, az összes autóra ez várhatóan napok, esetleg hetek múlva érkezik csak meg. Az is lényeges, hogy a Musk által emlegetett előzetes csak azokon az autókon lesz elérhető, amelyek a legújabb önvezetést lehetővé tevő csomaggal (FSD) rendelkeznek. Ez lényegében a 2019. áprilisa óta gyártott autókat jelenti, kiegészítve azokkal, amelyek (hardveres beavatkozással) megkapták a frissítést.

Még néhány újdonság a Tesla 2019.40.50 „ünnepi” szoftveréből:

  • „Camp Mode”, ami néhány kempingezni szerető számára lesz nagyon kellemes meglepetés,
  • karácsonyi ajándék gyanánt a Tesla tulajdonosok kaptak egy vadonat új autós zenei stúdiót, végül, ahogy fentebb írtuk
  • előzetest kaptunk a teljes önvezető módból.

Ide kattintva csatlakozhatsz a legnagyobb Magyar Tesla Club Facebook csoportunkhoz, ahol elmondhatod a véleményed. Vagy ha nincs Facebook fiókod akkor regisztrálj a megújult fórumunkon ahol elmondhatod a véleményed és troll mentes zónában cseveghetünk. „e-cars.hu club, e-autó tulajdonosoktól, e-autó tulajoknak és rajongóknak, érdeklődőknek” egyaránt! https://ecarsforum.hu/