Egy ideje megfigyelhető a trend, hogy egy adott ország, vagy régió megítélését az is nagyban befolyásolja, milyen az e-autós töltőhálózat.
Nincs ez másként Európa esetében sem, főleg ha Nyugat-Európa töltő ellátottságát vesszük alapul, mondjuk a magyarországi helyzethez képest. Elég csak a Plugshare applikációban körülnézni, rögtön látható, hogy a határainktól nyugatra eszméletlenül más a helyzet és bizony pozitív szempontból.
Európa pedig újabb szintet lépett azzal, hogy egy 3. „ultra-gyors” töltőket üzemeltető hálózat lát fantáziát a kontinensben. Eddig két hálózat telepített ilyen töltőket, melyek közös jellemzője a 350 kW-os töltési lehetőség, ami minden jelenlegi létező töltési metódusnál gyorsabb.
Az egyik az Ionity, amiről mi is írtunk nektek korábban. A projekt megvalósításában a BMW Csoport, Daimler AG, Volkswagen Csoport és a Ford vesz részt, de várják más autógyártók jelentkezését is. Sőt annyira tetszetős az Ionity hálózat, hogy a Shell olajipari vállalat is úgy döntött, ebből ők sem akarnak ebből kimaradni! A Shell csatlakozásáról ITT írtunk nektek.
A másik nagy hálózat az Ultre-E, ami mögött az Allego, Audi, BMW, Magna, Renault Hubject és még pár vállalat. Itt már kicsit összetettebb a háttere a hálózatnak. 2017 júliusában jelentette be az Európa Tanács, hogy a NEXT-E elektromos jármű projektje 18,84 millió euró társfinanszírozásban részesül az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) program keretében. Ennek révén 222 darab, több szabványt is támogató gyors (50 kW) és 30 darab ultragyors (150-350 kW) töltőállomást telepítenek a maghálózat és a TEN-T közlekedési folyosók mentén. Ezen felül, a projekt a már máshol bevált tapasztalatok átadásával segíti azokat az országokat, ahol még gyerekcipőben jár az e-jármű használat, mint például Románia és Magyarország. Az interoperabilitás és a teljes lefedettség érdekében a projekt több, már folyamatban lévő CEF társfinanszírozással megvalósuló programmal együtt valósul meg, mint például az ULTRA-E, az EAST-E és a FAST-E.
Szóval most már reméljük nektek is átlátható nagyjából az Ultra-E hálózat eredete és háttere. Részletesebben ebben a cikkünkben olvashattok a teljes hálózat létrejöttének történetéről. Első töltőjüket már átadták a németországi Kleinostheimben, Frankfurt mellett.
Az említett két hálózat mellé érkezik a 3. versenyző: MEGA-E. Terveik szerint 322 db ultra-gyors töltőt kívánnak üzembe helyezni és 27 okos „töltő HUB”-ot. Mindezeket elosztva Európa 20 országában. Fő partnerük a finnországi Fortum, akik segítenek majd a töltőhálózatot is kiépíteni. Kezdésnek pedig az alábbi országokban kívánnak megjelenni: Belgium, Dánia, Esztónia, Finnország, Franciaország, Németország, Litvánia, Luxemburg, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Svédország és az Egyesült Királyság.