Az interneten keresztül kommunikáló töltőoszlopok és otthoni fali boxok száma a jövőben egyre inkább emelkedni fog, így ezek megfelelő védelméről is gondoskodni kell.
Jelenleg adatvédelem és kommunikáció szempontjából 2 töltőoszlop fajtáról beszélhetünk. Az első kategória a „klasszikus” töltő, amit telepítenek valahova, teszi a dolgát és ha karbantartás, vagy bármilyen beavatkozás szükséges, akkor az üzemeltető cég szervizes munkatársai ellátogatnak az oszlophoz, hogy a szükséges feladatokat ellássák azon.
Van azonban a töltőknek (utcai, otthoni-fali egyaránt) egy új és egyre inkább terjedő fajtája, az úgynevezett okostöltők. Az ilyen töltők már internetre vannak kötve, akár Wi-Fi, akár vezetékes hálózat útján. Ezek az eszközök így távolról is irányíthatóak, szoftveresen be lehet avatkozni ezek működésébe és csak a legszükségesebb esetben kell emberi személyzetnek kivonulnia az oszlophoz.
A bajok pedig itt kezdődnek, ugyanis a Kaspersky Lab szakértői szerint egyes otthoni töltők (EVSE-k) Wi-Fi összeköttetése „lehallgatható”, tehát cyber támadásoknak bármikor az áldozatai lehetnek. Az érintett cégeket állítólag már értesítették a megtalált biztonsági résekről és javaslatot is tettek a hiba megoldására.
A Kaspersky Lab állítása szerint ha a támadók hozzáférnek a Wi-Fi hálózathoz, akkor az EVSE IP címe onnan ár könnyedén kideríthető, aminek megszerzésével onnantól a támadó az irányítása alá tudja helyezni az eszközt. Rosszabb esetben a töltési teljesítmény növelésével egyrészt az autó is károsítható, de akár tüzek okozója is lehet egy ilyen EVSE.
Ennek elkerülésére a Kapersky 3 fő szabály betartására kéri az e-autósokat:
- Mindig töltsük le és telepítsük a legújabb frissítéseket az EVSE gyártójától!
- Használjunk erős, nehezen megfejthető Wi-Fi jelszót!
- Az okosotthon hálózatot válasszuk külön attól a hálózattól, amit a család, vagy a vendégek is használnak. Egy ilyen izolálás esetén ha be is jut az otthoni hálózatra valamilyen kártevő, a EVSE biztonságban marad.