Ha szeretnénk egy kicsit a jövőnkbe látni érdemes vetnünk egy pillantást arra, ami aktuálisan Norvégiában történik. Norvégia ugyanis vezető szerepet játszik az elektromos járművek bevezetésében. Többek között ennek köszönhető, hogy az országban az egy főre jutó áramfogyasztás sokkal magasabb, mint bárhol máshol.
Norvégiát az egy főre jutó áramfogyasztásban csupán Izland előzi meg. Egy átlagos norvég 2019-ben 23,210 kWh-t használt fel, ami majdnem kétszerese az amerikai felhasználóénak. A legtöbb áramot egyébként Izlandon használják, mivel a kicsi és hideg országban főleg elektromos fűtést alkalmaznak és egyre népszerűbbek ott is az elektromos autók. Az ország áramigényét pedig megújuló módon, geotermikus energiából fedezik.
Ha folytatódnak a jelenlegi tendenciák akkor 2040-re Norvégia energiafogyasztása mintegy 30 százalékkal fog nőni. Ez annak köszönhető, hogy az országban a világon egyedülálló módon szorgalmazzák az elektromos járművekre való áttérést. Nemcsak a lakosságot támogatják, hogy ne vásároljanak belső égésű motorral szerelt járműveket, hanem a tömegközlekedési eszközöket is folyamatosan cserélik a környezetbarát megoldásra. Továbbá a háztartások 85 százalékában elektromos fűtést használnak, ami több mint bárhol máshol, természetesen Izland kivételével.
Norvégia azonban nem csak a belföldi energiafelhasználásban jár az élen. 2020-ban az általuk megtermelt villamosenergia egyötödét exportálták külföldre. Ezzel pedig Európa legnagyobb nettó villamosexportőre lett, megelőzve Franciaországot.
Az Enappsys Ltf. energetikai tanácsadó szerint az élre törésben közre játszott a nedves időjárás is. A szokatlanul csapadékos időjárás miatt a gátaknál növelniük kellett a villamosenergia termelést, hogy elkerüljék azok szétrepedését. Ennek köszönhetően időnként ebben a régióban volt a világon a legalacsonyabb a villamosenergia ára.
Pozitívan hatott tehát az exporttevékenységükre, hogy a villamosenergia ára továbbra is igen alacsony Norvégiában. Az ország vezető pozíciója tehát egyelőre biztosnak tűnik főleg amíg az olyan szomszédos országok is mint például Dánia, Norvégiára támaszkodnak az energiaellátásban.
Az európai országok pedig továbbra is igyekeznek kihasználni az északi régió által megtermelt olcsó, zöld energiát. Ez a termelőknek stabil exportpiacot jelent a többletenergia értékesítésére. Az importra szoruló országokban pedig lehetőséget ad az energia kedvező áron való megvásárlására.