Meggyűlhet a baja a Teslának a német szakszervezetekkel?

0

A Tesla berlini gyárának építése néhány kisebb megcsúszástól eltekintve, zökkenőmentesen halad. Most azonban úgy tűnik, hogy a Teslának meg kell küzdenie a IG Metall nevű hatalmas német szakszervezettel.

Elon Musk a hét elején érkezett Berlinbe, ahol német politikusoktól megkapta az Axel Springer díjat. Úgy tűnik, hogy a Tesla vezérigazgatója sikeresen elbűvöli egész Németországot, mióta csak bejelentette, hogy gyárat épít Berlin közelében. 

Van azonban egy csoport, akiket Musk egyáltalán nem varázsolt el, ez pedig az IG Metall nevű hatalmas német autóipari szakszervezet. A szervezet több mint 2 millió tagot számlál és hatalmas a befolyásuk a német autóiparban. 

Évekkel ezelőtt mikor a Tesla egy nagy mérnöki cég megvásárlásával komolyabban is megjelent Németországban, akkor még sikerült elkerülniük az IG Metall beavatkozását azáltal, hogy fizetésemelést és részvényopciókat kínáltak az alkalmazottaiknak.

A múlt hónapban már jelentek meg információk azzal kapcsolatban, hogy a Tesla ismét szembekerült az IG Meteall-lal. Az ügy abból bontakozott ki, hogy a kaliforniai cég felvette a Mercedes-Benz gyár egykori vezetőjét, amit az IG Metall különösen rosszul fogadott. 

Birgit Dietze, a szakszervezet Berlin-Brandenburg-Sachsen körzeti vezetője így kommentálta az eseményeket:

„Kapcsolatban állunk a Tesla egyéb létesítményeiben működő testvérszervezeteinkkel. Így teljes mértékben tisztában vagyunk a személyes vádakkal, valamint a Tesla elleni jogi vádakkal és perekkel. Ezeket vehetjük előrejelzésnek is arról, hogy mit is várhatunk a Teslától.”

A szakszervezetek Németországban különböznek az Egyesült Államok béli társaiktól. A Tesla már egyszer megtapasztalta a szakszervezeti egyesülési erőfeszítéseket az Államokban, mikor az United Auto Worker nevű szakszervezet megpróbálta összefogni a cég fremonti gyárának dolgozóit. Ekkor a Teslát azzal vádolták, hogy megszegte a munkaügyi törvényeket. 

Ám ekkor könnyedén sikerült megállítaniuk a szervezkedést, az autógyártó ekkor is azzal győzte meg a dolgozóit, hogy részvényopciókat ajánlott fel neki melyeknek köszönhetően, tulajdonosaivá válhattak a cégnek. 

Németországban a cég 10 000 ember felvételét tervezi, ennyi ember alkalmazásánál pedig minden bizonnyal megjelennek majd a szakszervezeti törekvések, melyek borsot törhetnek majd a cég orra alá.