A Volvo Cars legnagyobb kínai üzeme, a csengtui autógyár 100 százalékban megújuló forrásból származó elektromos energiával működik. Ezzel a vállalat globális gyártási hálózatának egészére vetítve 80 százalékra nőtt a megújuló villamos energia aránya. Csengtu egy frissen aláírt szolgáltatói megállapodással váltott 100%-ban megújuló elektromos energiára; az átállással a gyártóüzem több mint 11 ezer tonnával csökkentheti évi CO2-kibocsátását.
Ez a lépés a legújabb olyan, konkrét intézkedés, amely közelebb viszi a Volvo Cars vállalatot azon célkitűzésének megvalósításához, hogy 2025-re teljes mértékben klímasemlegessé tegye globális gyártótevékenységeit, kapcsolódva ahhoz a szélesebb spektrumú klímaprogramhoz, amely 2018 és 2025 között 40 százalékkal kívánja csökkenteni a vállalat tevékenységeinek egy autóra eső, teljes életciklusra vetített szénlábnyomát. A Volvo Cars végső célja, hogy 2040-re teljes mértékben klímasemlegessé váljon.
Az új energiaszolgáltatói szerződés szintén egy, a vállalat kínai tevékenységeit érintő, szélesebb körű célkitűzés részeként valósult meg. Ennek értelmében a Volvo Cars mérsékelni kívánja ipari tevékenységeinek szénkibocsátását, valamint az energia-előállításhoz kapcsolódó szénlábnyomát. A csengtui üzem eddig 70 százalékban megújuló forrásokból fedezte elektromosenergia-igényét. Az új szerződés a fennmaradó 30 százalékot fedi le. Az új energiaszolgáltatói szerződés értelmében az üzem energiaszükségletének mintegy 65 százalékát fedezik vízerőművekből származó elektromos energiával, míg a fennmaradó mennyiséget napenergiából, szélenergiából és egyéb megújuló forrásokból nyerik.
„Konkrét, kézzel fogható lépésekkel igyekszünk csökkenteni szénlábnyomunkat.” – mondta Javier Varela ipari tevékenységekért és minőségért felelős igazgató. „Azzal, hogy legnagyobb kínai gyártóüzemünket 100 százalékban megújuló elektromos energiával látjuk el, fontos mérföldkőhöz érkeztünk, megerősítve azon célkitűzésünket, hogy konkrét, eredményes intézkedéseket tegyünk.”
A Volvo Cars folyamatosan arra törekszik, hogy mérsékelje gyártóhálózatának szénlábnyomát; ehhez kapcsolódóan az utóbbi években számos fontos mérföldkövet könyvelhetett el. A vállalat európai gyártóüzemei 2008 óta teljes mértékben klímasemleges elektromos energiával üzemelnek, míg a skövdei (Svédország) motorgyártó üzem 2018-ban a Volvo Cars globális hálózatában elsőként érte el a teljes körű klímasemlegességet. Szintén 2018-ban 15 ezer napelemet telepítettek a belgiumi Gentben működő autógyárban: ez volt a Volvo Cars globális gyártóhálózatának első nagyszabású napenergia-projektje.
Ezek az intézkedések annak az – autóiparban kiemelkedően ambiciózusnak számító – klímaprogramnak a részét képezik, amelyet a Volvo Cars 2019 végén indított útjára. Ezen terv központi célkitűzése, hogy 2025-re a tisztán elektromos autók tegyék ki a cég globális eladásainak 50 százalékát – a fennmaradó 50%-ot hibrid modellek adják majd.
A klímavédelmi terv ugyanakkor nem éri be annyival, hogy teljes körű villamosítással csökkentse a járművek károsanyag-kibocsátását. A vállalat tágabb értelemben vett tevékenységeinek és beszállítói láncának szénkibocsátását is mérsékelni kívánja, valamint folyamatosan növeli erőfeszítéseit az anyagok újrahasznosítása és újrafelhasználása terén.