Egyesült Királyság – 2030-ig 10 millió e-autó a cél

0

A brit energiaügyi hivatal, az Ofgem bejelentette, hogy az Egyesült Királyságnak meg kell változtatnia az emberek eddig megszokott utazási és fűtési szokásait. Mindezt annak érdekében, hogy teljesíteni tudják a brit kormány által kitűzött szén-dioxid-kibocsájtási célt, ami nem más, mint 2050-re a zéró-emisszió. A változások alapja a szélenergia lesz, ami minden tekintetben olcsóbb, mint a szén, a gáz vagy az olaj.

Az Ofgem azt tervezi, hogy az elektromos járművek száma 230 000-ről 2030-ig 10 millióra, 2050-re pedig 39 millióra növekszik. Azonban ez csak akkor lehetséges, ha a jelenleg elérhető töltési-infrastruktúrát is fejlesztik. Jelenleg ugyanis csupán 30 000 nyilvános töltő áll rendelkezésre, ami 210 000-re fog emelkedni, plusz 3500 gyors- illetve villámtöltőt telepítenek az autópályák közelébe.

Az Ofgem azt akarja, hogy az elektromos autókat éjszaka, ne csúcsidőben töltsék a tulajdonosok és majd csúcsidőben ezt az áramot esetlegesen vissza is vásárolják tőlük magasabb áron. Az autókban tárolt energia felhasználásával csökkenteni lehetne a fosszilis energiahordozókat használó erőművek építésének, üzemeltetésének szükségességét. 

Az Ofgem szerint a szélerőművekben előállított villamos energia a jövőben jóval olcsóbb lesz, mint az eddig megszokott forrásból származó.

Ezenkívül a földgázfűtést elektromos fűtéssel kell helyettesíteni vagy hidrogénüzemű rendszerre kell átállni, ahol a folyamat végterméke a víz.

Az elektromos járműveket támogató infrastruktúra kiépítésére évente 2 milliárd fontot szánnak, ami egy háztártásra nagyjából 30 font terhet jelent. A fűtés korszerűsítésre 2050-ig 20 milliárd font elköltését tervezik. 

Az Ofgem úgy gondolja, hogy az elektromos autók elterjedése egy igazi win-win szituáció az embereknek. Csökken a CO2 kibocsájtás, a levegő minősége javul, és – feltéve, hogy minden fejlesztés sikeres – az energia ára is alacsony lesz. Azonban ahhoz, hogy ez létrejöhessen, szükség van az elektromos autózás támogatására.

A Citizens Advice jótékonysági szervezet felmérése szerint emberek milliói nem értik meg a szükséges változások fontosságát. Sokan pedig kétségesnek tartják azt, hogy az Egyesült Királyság képes lesz-e betartani a javaslatokat.

Az Egyesült Királyság törekvései rendkívül előremutatóak és példát mutathatnak a világ többi országa számára, hogy a megfelelő intézkedésekkel igenis csökkenteni lehet az emissziót.